2023 Asgari Ücret Açıklandı
TEŞVİK REHBERİ

2023 Asgari Ücret Açıklandı

Eklenme: 23.12.2022 Güncelleme 11.01.2023
3 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > 2023 Asgari Ücret Açıklandı
 

İşverenlerin ve çalışanların her yıl merakla beklediği asgari ücretle ilgili ayrıntıları sizin için derledik.

 

2023 için Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

22 Aralık 2022 Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2023 Yılında Uygulanacak Yeni Asgari Ücret 8 Bin 506 TL olarak belirledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlediği basın toplantısında 2023'te geçerli olacak asgari ücreti 8 bin 506 lira olarak açıkladı. Buna göre temmuz ayında açıklanan asgari ücrete göre yüzde 54,66, yılbaşına göre ise yüzde 100 artış gerçekleşti. Yeni asgari ücret 1 Ocak 2023-31 Aralık 2023 tarihlerinde geçerli olacak.

 

Asgari ücret günlük ne kadar oldu?

1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak net 8.506 lira asgari ücrette işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı 326 liradır.

 

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere toplam 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında 4 kez toplanır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki ilk toplantının ardından bu komisyon, işçi ve işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapar.

Aralık ayında başlayan görüşmelere bakanlığın belirlediği üyelerden biri başkanlık eder. en az 10 üyenin katılımıyla toplanan komisyon oy çokluğuyla karar verir. Oyların eşitliği halinde ise başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sene çok farklı bir modeli üzerinde çalışıldığını belirterek ihtiyaç olduğu takdirde haziran ayında da yeni toplantılar olacağını söyledi. Bu ara zam olabileceği anlamına geliyor.

 

Asgari ücretin işverene maliyeti ne kadar?

Asgari ücretin işverene maliyeti SGK primi işveren payı, İşveren İşsizlik Sigorta primi, toplam maliyet ile birlikte 12.250 TL oluyor. Şirketler SGK’ya gününde ödeme yapıyorsa %5 indirimden yararlanır ve bu şekilde yeni asgari ücretin işverene maliyeti 11.750 TL olacaktır.

Net asgari ücret hesaplanırken; asgari ücret, SGK primi, işsizlik sigorta primi ve kesintiler toplamı dikkate alınır. Asgari ücretin işverene maliyeti hesaplanırken ise asgari ücret, SGK primi (işveren payı), işveren işsizlik sigorta primine bakılır.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Kaldırıldı mı?

Asgari Geçim İndirimi yani kısaca AGİ, çalışan kişilerin yasal olarak tabi tutulduğu vergilendirmeye yapılan bir indirimdir. AGİ için 2007 yılından beri işverenlere devlet tarafından ödeme yapılmakta ve bunun sonucu olarak işverenin de gelir vergisine indirim uygulanmaktadır. Ancak AGİ, asgari maaş ödemeleri için Ocak 2022’den itibaren 7349 Sayılı Kanunu’nun 3. Maddesi gereği yürürlükten kaldırılmıştır.

 

Asgari ücretli çalışanlarınıza Edenred Ticket’ın birbirinden avantajlı olanaklarını sunabilirsiniz!

Edenred Ticket, çalışanlarınıza en avantajlı olanakları sunabilmeniz için hem işvereni hem de çalışanı mutlu eden birçok farklı çözüm sunar. Maaşın yanı sıra, yemek kartından ayni yardımlara kadar birçok konuda şirketinize maliyet avantajı sağlayan Edenred Ticket çözümlerine gelin bir göz atalım.

Ticket Compliments kurumsal hediye kartlarını tercih ederek %45’e varan maliyet avantajından faydalanabilirsiniz. Öğle yemeği harcamalarınızda ise tek 1 çalışanınız olsa bile Ticket Restaurant yemek kartı ile çalışan başına yıllık 20.000 TL’ye varan tasarruf elde edebilirsiniz. Dünyada 60, Türkiye’de ise 30 yıldır hem işverenleri hem de çalışanları aynı anda mutlu eden Edenred Ticket çözümlerinden biri mutlaka sizin şirketinize göre!

Predefined Presets