2022 Yılı Günlük Yemek Bedeli İstisnası Açıklandı
VERGİ VE MUHASEBE

2022 Yılı Günlük Yemek Bedeli İstisnası Açıklandı

07 ARALIK 2022

Şirketler çalışanlarının öğle yemeği yan hakkını nakit yerine ‘yemek kartı’ ile sağlamaları durumunda, bu tutarı gelir vergisinden %100 istisna tutabilirler. Gelir vergisinden istisna tutulacak günlük yemek bedeli de her yıl devlet tarafından güncellenir. Şirketler de açıklanan yeni tutar doğrultusunda çalışanların yemek kart bakiyelerinde düzenlemeler yapar ve sağlanan vergi avantajından yararlanır.

 

2022 günlük yemek parası ne kadar oldu?

İşverenlerin ve çalışanların merakla beklediği yeni günlük yemek ücreti 2022 yılı için geçen yıla oranla yüzde 36 artı ve Resmi Gazete’de yayımlanan, Gelir Vergisi Genel Tebliği uyarınca KDV dahil 36,72 TL olarak açıklandı.

 

Devletin desteklediği öğle yemeği ödeneği ile şirketler; yüzde 15 SGK işçi primi, yüzde 22,5 SGK işveren primi, yüzde 0,75 damga vergisi, yüzde 22 gelir vergisi ve KDV’den muaf oluyorlar. Bu da işverenlere öğle yemeği giderinde yaklaşık yüzde 100’e varan vergi tasarrufu sağlar. Hesabı bir çalışan üzerinden örnek vererek yapmamız gerekirse, öğle yemeği hakkı olarak 36,72 TL bordroya yansıtıldığı zaman üzerine yukarıda saydığımız rakamlar eklenir ve şirkete bir çalışanın bir öğle yemeğinde 26,32 TL artı vergi yükü getirir. Oysa öğle yemeği yan hakkı Ticket Restaurant yemek kartı üzerinden verildiğinde KDV indirimine de söz konusu edileceğinden bu tutar 34 TL.’ye denk gelir.

 

1 çalışan 1 günlük yemek bedeli

 

Nakit Sistem

Ticket Restaurant

 

34 TL

34 TL

KDV (%8)

2,72 TL

2,72 TL

Günlük Yemek Bedeli Toplam

36,72 TL

36,72 TL

 

 

 

Damga Vergisi (%0.76)

0,41 TL

0 TL 

Gelir Vergisi (%20)

9,46 TL

0 TL

SGK İşçi Primi

6,58 TL

0 TL

SGK İşveren Hissesi

9,87 TL

0 TL

TOPLAM EKLENEN VERGİ MALİYETİ

26,32

0 TL

KDV İndirimleri (%8)

0 TL

-2.72 TL

Şirkete Maliyeti

63,04

34

 

 

Yukardaki hesaba yıllık olarak bakıldığında çalışan başına yılda 9000 TL’ye varan bir vergi tasarrufu sağlanır.

Günlük Kazanç

29,04 TL

Aylık Kazanç*

755,04 TL

Yıllık Kazanç

9060,48 TL

*26 iş gününden hesaplanmıştır

 

 

Böylece zorlu ekonomik koşullardan geçilen ve tasarrufun her zamankinden daha önemli hale geldiği bu dönemde şirketler yemek kartı gibi akılcı çözümlerle hem kaynaklarını verimli kullanır hem yemek hizmeti sektörünü kayıtlı hale getirerek ekonomiye katkı sağlar hem de çalışanlarının motivasyonlarını artırabilir.

 

Şirketlere  büyük avantaj sağlayan, zaman zaman işçi yemek ücreti olarak da anılan bu yemek ücreti çalışanlar tarafından da en önemli yan hak olarak görülüyor. Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı etki araştırmasına göre çalışana öğle yemeğinde özgürlük sağlandığı zaman çalışanın verimliliği yüzde 10 civarında artıyor. Ticket Restaurant Edenred’in Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirdiği Gıda Alışkanlığı Endeksi araştırması sonuçlarına bakıldığında ise çalışanlar pandemi ve ekonomik koşulların yemek harcamalarını olumsuz yönde etkilediğini, yemek kartlarının alım güçlerine katkı sağladığını belirtiyor.

 

Ancak yüksek gıda enflasyonu ve restoran menülerine yapılan zamlar nedeniyle, tüm ülkede standart öğle yemeği bedeli 50 TL seviyesine yükseldi ve bu tutar büyük şehirlerde daha da artabiliyor. Dolayısıyla yemek bedeli istisnasına göre artırılan yemek kartı bakiyeleri çalışanın bir aylık öğle yemeği ihtiyacını karşılamada yetersiz kalıyor. Bakiyeler maalesef ay sonunu görmüyor.

 

Bu konuda saygın Vergi Uzmanı Ozan Bingöl’ün çok değerli bir incelemesi mevcut. Bingöl incelemesinde, 1998 yılında hayatımıza giren yemek bedeli istisnasının her yıl damga vergisi ve harçlar gibi değişkenlerin kuruşu kuruşuna hesap edilerek artırılmış olması durumunda bugün 25 liraya değil 51 liraya ulaşmış olması gerektiğini ortaya koyuyor.  Benzer şekilde yemek bedeli istisnası 1998 yılında bir günlük asgari ücretin yüzde 57,6’sına tekabül ederken, bugün yalnızca yüzde 21’ine denk düşmesi de güncel durumu açık ve net bir şekilde gözler önüne seriyor.

 

Gıda gibi temel bir ihtiyaç kaleminin karşılanmasında çalışanların hem maddi hem de duygusal açıdan güvende hissetmesini sağlamak, şüphesiz ki, mutlu çalışan-mutlu iş yeri hedefine ulaşılmasında paha biçilmez bir değer yaratacak. Kaliteli iş gücünü elinde tutan şirketler kısa ve uzun vadede çok önemli katkı sağlayacaktır.

 

Siz de çalışanlarınızı değerli hissettirerek şirketinize büyük bir tasarruf kaynağı yaratmak için buraya tıklayarak herhangi bir bürokratik işleme tabi olmadan hızlıca ve kolayca hemen şimdi yemek kartı sistemine dahil olabilirsiniz.

Predefined Presets
Purchase this theme