Yemek Çeki ve Yemek Fişi Uygulamalarının Günümüzdeki Avantajları Nelerdir?
VERGİ VE MUHASEBE

Şirketler İçin Yemek Fişi ve Yemek Çekinin Artıları

21 EKİM 2021

Yemek kartı ve yemek fişi toplamanın mazisi oldukça eskilere dayanıyor. Yemekhane maliyetinin yüksek olması ya da işyerinde yemekhane için uygun koşulların oluşturulamaması nedeniyle pek çok iş yeri yemek fişi toplama sistemini çare olarak görmüş ve uzun yıllardan beri de kullanmaya devam etmiştir. Öyle ki artık günümüzde yemek kartlarının birçok avantajına rağmen çoğu şirket çalışanlarından yedikleri öğle yemeklerinin fişlerini toplamaya devam etti. Peki, yemek çeki nedir ve günümüzde kullanımı hala avantajlı mıdır? İşte detaylar:

Yemek Fişi Toplayarak Elden Nakit Ödeme Uygulaması Günümüzde Hala Avantajlı Mı?

Yemek kartları ile karşılaştırıldığında aslında yemek fişi toplamanın pek avantajlı olduğu söylenemez. Elbette işletmeye sunduğu, oldukça maliyetli olabilen yemekhaneye bir alternatif oluşturması gibi bir avantajı var. Ancak unutulmaması gereken, günümüzde artık bu dahil pek çok avantajı beraberinde getiren yemek kartları var. Üstelik hem işveren hem de çalışan açısından çok daha cazip.

Yemek Fişi Toplayıp Elen Nakit Ödeme Yapmanın Dezavantajları Neler?

Yemek çeklerinin dezavantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Yemek fişi muhasebe kaydı gerektirir. Bu durum muhasebe departmanının iş yükünü arttırır ve işletme için zaman kayıplarına neden olur.
 • Çalışan sayısı arttıkça bu iş yükü de paralel olarak artar. Girişlerin manuel olması, hatalara ya da eksikliklere neden olabilir.
 • Çalışanların yemeğe çıktıklarında restorandan aldıkları yemek fişlerini biriktirmeleri gerekmektedir. Bu fişler ay sonu işlenmek üzere muhasebeye teslim edilir. Fişlerini aylık olarak teslim eden bir çalışan için biriktirme süreci sıkıntılı olabilir.
 • Kaybolan, yırtılan, teslim edilmeyen ya da bir zaman sonra mürekkebi uçan fişler sorun yaratır.
 • Her bir çalışan için ayda en az 20 adet toplanan bu fişlerin içeriğinin, tutarının, gününün ve saatinin kontrol edilerek 5 yıl boyunca saklanması gerekir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm durumlar aslında yemek kartının fiş toplama yönteminden çok daha avantajlı olduğunu ve operasyonel kolaylık sağladığını göstermektedir. Biraz da yemek kartı nedir ve avantajları nelerdir konusuna eğilelim.

Yemek Kartı Nedir?

Yemek kartı kısaca yemek kuponlarının/yemek çeklerinin dijitalleşerek, geniş kullanım alanına sahip olduğu, günlük yemek bedelinin aylık olarak karta yüklendiği sürdürülebilir sisteme verilen isimdir.

Yemek Kartının Avantajları

Fiş toplama ve elden nakit ödeme yapma ile kıyaslandığında yemek kartının çok daha büyük avantajları bulunmaktadır. İşverene avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Yemek kartı kullanan işyerleri için devletin sağladığı gelir vergisi istisnası ve kdv indiriminden kaynaklanan bir vergi tasarrufu söz konusudur. Çalışan başına günlük 27 TL’lik tutarın tamamı vergiden düşülür.

Günlük öğle yemeği bedeli istisnası kapsamında işletmenizin aylık ve yıllık vergi kazancını hesaplamak için tıklayın.

 • Tek fatura ile iş yükü azalır.
 • Baştan belirlenen günlük yemek bedeli ödeneği aşılmaz.
 • Çalışanlara sağlanan yemek ve mekan seçme özgürlüğü motivasyonu artırır.

Çalışanlara avantajlarını ise şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Yemek kartlarının kullanım alanları geniştir. Bu kartlar sadece kafe ve restoranlarda değil, şarküteri, büfe ve market gibi anlaşmalı tüm diğer işletmelerde kullanılabilir.
 • Yemek kartları ile alışveriş kolay, hızlı ve hatta mobil uygulamalar sayesinde temassız ve hijyeniktir.. Özellikle pandemi sürecinde temassız yemek kartı ve mobil ödeme çözümlerinin hem çalışan sağlığı hem de sosyal mesafe kuralları açısından önemi büyüktür.
 • Mobil uygulama üzerinden en yakındaki restoranların konum bilgilerinin, kart hareketlerinin ve bakiyenin kontrolü 7/24 kolaylıkla yapılabilir.
 • Yemek  ve mekan seçebilme özgürlüğü motviasyonlarını artırır.
 • Yemek kartı markasının bizzat sağlayamayacağı bir takım avantajlı fiyatlar seçkin markalarla yapılan işbirlikleri sonucu kullanıcılara sunulur.

Tüm bu avantajlardan yararlanmak, işletmenizi ve çalışanlarınızla olan bağlarınızı daha da güçlendirmek isterseniz Edenred Ticket Restaurant kartın avantajlarını kaçırmayın!

Ticket yemek kartı nerelerde geçerli hemen öğrenmek ister misiniz?

Predefined Presets
Purchase this theme