Yemek kartı ile nasıl ödeme alınır?
VERGİ VE MUHASEBE

Yemek kartı ile nasıl ödeme alınır?

Eklenme: 06.06.2023 Güncelleme: 06.06.2023
4 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Yemek kartı ile nasıl ödeme alınır?
 

Gıda sektörü rekabetin her zaman yoğun olarak yaşandığı sektörler arasında yer alıyor. Ürünleri her gün aynı kalitede hazırlayıp müşteriyle buluşturmak; lokanta, kafe, restoranınıza müdavimler yaratmak bile bazen, bu rekabet ortamında istediğiniz cirolara ulaşmanızı sağlayamıyor. Gerek ülkemizde gerek global piyasalarda gıda fiyatlarındaki ciddi artışlar restoranlar için kaliteyi ve uygun fiyatı bir arada sunmayı gün geçtikçe zorlaştırırken bu durum her gün öğle yemeklerini dışarıda yemek zorunda olan çalışanları da kara kara düşündürüyor. Ticket Restaurant gibi yemek kartları tam da böylesi bir dönemde hem işverenler hem çalışanlar hem de restoranlar için kurtarıcı bir rol oynuyor. Bu zorlu rekabette geri kalmak istemeyen restoranlar, yemek kartı firmalarıyla anlaşma yaparak yemek kartı kullanan çalışanları kolaylıkla işletmelerine çekerken onları sadık müşterilere dönüştürme şansını da yakalıyorlar. Ticket Restaurant ile çalışan işverenler yemek bedeli istisnası ve vergi avantajları başta olmak üzere birçok ayrıcalığa sahip olurken çalışanlar da aylık yemek ücreti'nin büyük kısmını bu kartla ödeyerek bütçesini rahatlatıyor. Tam bir kazan-kazan sistemi olan Ticket Restaurant’la çalışan restoran, lokanta, kafe ve büfeler Edenred CepPOS uygulamasını telefonlarına indirerek geleneksel bir POS cihazına gerek kalmadan, hemen ödeme almaya başlayabiliyor.

 

Üye iş yerim için Ticket Restaurant kart başvurusu nasıl yaparım?


İşletmeler, online olarak yürütülen kısa ve kolay bir süreç sonucunda yemek kartı üye iş yeri olabiliyor. Ticket Restaurant Yemek Kartı ile ödeme almak için öncelikle https://www.edenred.com.tr/is-ortaklari/ticket-restaurant/basvur adresinde bulunan kısa formu doldurmak gerekiyor. İmzaya yetkili olan kişinin adı-soyadı, iş yerinin tabela ismi, şirket tipi, kategorisi, vergi bilgileri, adres ve iletişim bilgileri gibi gerekli alanlar doldurulup yollandıktan sonra ön başvuru tamamlanmış oluyor. Formu doldururken aktif olarak kullandığınız bir e-posta adresi vermeniz büyük önem taşıyor. Başvurunuzun ardından, size online olarak bu adres üzerinden bir sözleşme gönderiliyor. Gerekli evrakları ve banka bilgilerinizi, sözleşmeyle beraber yine bu e-posta adresi üzerinden yolladıktan sonra Edenred tarafından gerekli incelemeler yapılarak size, başvurunuzun onaylandığına dair bir e-posta ve SMS iletiliyor. Bu onayın ardından hemen cep telefonunuza Edenred CepPOS uygulamasını indirerek ödeme almaya başlayabiliyorsunuz. Edenred CepPOS uygulaması cep telefonunuzu aynı anda bir POS cihazına çevirirken klasik POS cihazlarının aidat, servis, bakım gibi giderleri için yaptığınız ödemelerin, işletmenizin kasasında kalmasını sağlıyor.

 

Yemek kartı ile ödeme almak işletmeme ne fayda sağlar?


Ülkemizde çok uzun bir süredir kurumsal olarak tanımlanan firmaların neredeyse tamamı, vergi avantajı başta olmak üzere sağladığı pek çok ayrıcalıktan dolayı yemek kartı kullanmayı tercih ediyor. Son yıllarda kurumsal olmayan, 1 çalışana sahip firmalar dahi bu avantajlardan mahrum kalmamak için çalışanlarına yemek kartı vermeye başladı. Ayrıca her iş gününde öğle yemeği yiyen milyonlarca çalışanın kullandığı bir kartı, ödeme sistemi olarak kabul etmemek potansiyel müşterileri kaybetmek anlamına gelebiliyor. Ticket Restaurant yemek kartı ile ödeme kabul eden işletmeler, müşteri sayısı ve sipariş miktarındaki artışı kısa sürede yaşayarak görüyor. Nakit yerine yemek kartı ile ödeme yapan müşteriler psikolojik olarak daha fazla sipariş vermeye ve harcama yapmaya meyilli oluyor. Nakit yerine hızlı bir şekilde yemek kartıyla yapılan ödemeler, para üstü hesaplanması ve verilmesi sürecini, bu esnada oluşabilecek hataları, sahte para kullanımı gibi can sıkıcı olayları da ortadan kaldırıyor. Müşteri sayısı ve ortalama sipariş tutarını artırırken ödeme sürecini kısaltan bu süreç, aynı zamanda üye iş yerlerinin, Red Club Business programı kapsamında; telefon faturası ödemelerinden akaryakıt ve damacana su alımına kadar birçok farklı alanda, sayısız avantajlı tekliften yararlanmasını da sağlıyor.

 

Yemek kartı ile ödeme almak güvenli mi?


Yemek kartı ile ödeme almak, aynı kredi kartı ile ödeme almak gibi son derece güvenli bir yöntem. Yemek kartı sağlayıcılarının, uluslararası bir parametre olan PCI DSS’ye (Payment Card Industry Data Security Standard = Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardı) uymaları gerekiyor. Bu standartlar kart verileri ve ağ güvenliğinin koruma altına alınmasını zorunlu kılıyor. Ticket Restaurant da sektörde yüksek kalitedeki, güvenilir yemek kartı hizmetini paydaşlarıyla buluşturuyor. Böylece hem kullanıcıların kart bilgileri hem de üye iş yerlerinin ödemeleri güvence altına alınıyor.

 

Yemek kartı ile hangi tür ödemeler alınabilir?


Yemek kartının kullanım amacı temel olarak kafe, restoran, lokanta, büfe gibi işletmelerde yapılan yiyecek-içecek harcamalarını ödemek. Tüm bunların dışında hizmet bedeli ve hatta bahşiş bile yemek kartları ile ödenebiliyor. Catering ve kurumsal yemek hizmeti veren firmalar da ödemelerini yemek kartı ile almayı tercih ediyor. Yemek kartları ayrıca bazı marketlerde de kullanılıyor. Özellikle dışarıdan yemek yeme alışkanlığı olmayan çalışanlar yemeklerini evden getiriyor; yemek kartlarındaki bakiyeyi ise marketlerde harcamayı tercih ediyorlar. Yemek kartı firması ile üye iş yeri arasındaki anlaşmaya bağlı olarak bu alışverişler marketteki tüm ürünleri kapsayabildiği gibi, zaman zaman gıda ürünleriyle de sınırlandırılabiliyor.

Predefined Presets