Yemek Ücreti Nasıl Hesaplanır?
VERGİ VE MUHASEBE

Yemek Ücreti Nasıl Hesaplanır?

24 MART 2022

 

Şirketin ödediği günlük yemek parası çalışanlar tarafından en önemli yan hak olarak görülüyor. Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı etki araştırmasına göre çalışana yemek kartı ile öğle yemeğinde özgürlük sağlandığı zaman çalışanın verimliliği yüzde 10 civarında artıyor. Ticket Restaurant Edenred’in Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirdiği Gıda Alışkanlığı Endeksi araştırması sonuçlarına bakıldığında ise çalışanlar pandemi ve ekonomik koşulların yemek harcamalarını olumsuz yönde etkilediğini, yemek kartlarının alım güçlerine olumlu katkı sağladığını belirtiyor.

Şirketler çalışanlarının öğle yemeği yan hakkını nakit yerine ‘yemek kartı’ ile sağlamaları durumunda, bu tutar yüzde 15 SGK işçi primi, yüzde 22,5 SGK işveren primi, yüzde 0,75 damga vergisi, yüzde 22 gelir vergisi’nden %100 istisna tutuluyorve KDV indirimine tabi oluyor. Bu da şirketlere neredeyse öğle yemeği ödeneği kadar bir vergi tasarrufu sağlıyor. Gelir vergisinden istisna tutulacak günlük yemek parası hesaplama bedeli ise her yıl devlet tarafından güncelleniyor.

 

Çalışanın Günlük Yemek Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Çalışanın günlük yemek ücreti hesaplamasını inceleyelim. Bordroda yemek ücreti hesaplama yöntemiyle, bir çalışan üzerinden örnek vererek yapmamız gerekirse, öğle yemeği hakkı olarak 55,08 TL bordroya yansıtıldığı zaman üzerine yukarıda saydığımız vergiler eklenir ve şirkete bir çalışanın bir öğle yemeğinde 44,49 TL artı vergi yükü getirir. Oysa öğle yemeği yan hakkı Ticket Restaurant yemek kartı üzerinden verildiğinde KDV indirimine de söz konusu edileceğinden bu tutar 51 TL’ye denk gelir.

 

Yemek ücreti hesaplama konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz tabloyu aşağıda inceleyebilirsiniz.

1 çalışan 1 günlük yemek bedeli hesaplama

 

Nakit Sistem

Ticket Restaurant

 

51 TL

51 TL

KDV (%8)

2,72 TL

2,72 TL

Günlük Yemek Bedeli Toplam

55,08 TL

55,08 TL

 

 

 

Damga Vergisi (%0.76)

0,62 TL

0 TL 

Gelir Vergisi (%20)

14,19 TL

0 TL

SGK İşçi Primi

10,24 TL

0 TL

SGK İşveren Hissesi

15,36 TL

0 TL

TOPLAM EKLENEN VERGİ MALİYETİ

40,41 TL

0 TL

KDV İndirimleri (%8)

0 TL

-2.72 TL

Şirkete Maliyeti

95,49 TL

51 TL

 

Ayrıca yukardaki hesaba yıllık olarak bakıldığında 95,49 TL yerine 51 TL, yani 44,49 TL az ödemek çalışan başına yılda 15.000 TL’ye varan bir vergi tasarrufu sağlar.

 

Günlük Kazanç

44,49 TL

Aylık Kazanç*

1.200 TL

Yıllık Kazanç

15.000 TL

*26 iş gününden hesaplanmıştır

 

 

*Aylık yemek ücreti hesaplaması yaparken bu tutarın toplamda beyan edilen çalışma günü kadar olması gerektiğini unutmayınız.

 

2022 Yemek Ücreti Nasıl Hesaplanır?

2022 yılı öğle yemeği vergi istisnası yüzde 36 değerleme oranında artırıldı ve 55,08 TL olarak açıklandı. Devletin desteklediği öğle yemeği ödeneği ile şirketler; yüzde 15 SGK işçi primi, yüzde 22,5 SGK işveren primi, yüzde 0,75 damga vergisi, yüzde 22 gelir vergisi istisnası ve KDV indirimine tabi oluyorlar. Bu da işverenlere öğle yemeği giderinde yaklaşık yüzde 100’e varan vergi tasarrufu sağlar.

Bu yemek parasının dengeli bir öğle yemeği için yeterli olup olmadığını anlamak için restoran ve kafelerin menülerine şöyle bir göz atmak yeterli. Standart bir öğle yemeği menüsünün ortalama 70 TL olarak fiyatlandırıldığı günümüz koşullarında, yemek maliyet hesaplama 55,08 TL üzerinden yapıldığında çalışanlarınızın kart bakiyelerinin ay ortasına biteceğini öngörmek zor değil.

Zaten Vergi Uzmanı Ozan Bingöl’ün, Dünya Gazetesi’nde yayınlanan incelemesine baktığımızda da görüyoruz ki yemek bedeli vergi istisnası yürürlüğe girdiği zaman, ilgili rakamın yeniden değerleme oranına göre artırılması öngörülmüş ve ilk senelerde bu şekilde devam etmiş. Ozan Bingöl yazısında, o zamanlar günlük yemek bedeli istisnasının, ilgili yılın asgari ücret günlük tutarının yüzde 57,6’sıne tekabül ettiğini belirtmiş. Yemek bedeli istisnası yazımızı okuyabilirsiniz. Sonuç olarak bu yıl da bu oranlara göre hesaplanmış olsaydı günlük yemek bedeli istisnasının 2022 yılı için 70 TL olması gerekiyordu. Dolayısıyla şirketler, çalışanlarının en temel ihtiyacını karşılarken yani günlük yemek ücreti hesaplaması bu önemli detayı mutlaka dikkate almalı.

Bir şirket çalışanlarına eğer istisna bedelinden daha fazla bir tutarda yemek parası veriyorsa ve brütten nete yemek ücreti hesaplaması yapıyorsa şirket yine yüzde 15 SGK işçi primi, yüzde 22,5 SGK işveren primi, yüzde 0,75 damga vergisinden %100 muaf olur ancak brüt yemek ücreti hesaplama yönteminde gelir vergisini şirket ve çalışan birlikte karşılar.

Aynı şekilde, bir şirket çalışanlarına eğer istisna bedelinden daha fazla bir tutarda yemek parası veriyorsa ancak bu kez netten brüte yemek ücreti hesaplama yapıyorsa yüzde 15 SGK işçi primi, yüzde 22,5 SGK işveren primi, yüzde 0,75 damga vergisinden yine %100 muaf olur ve yemek ücreti brüt hesaplamadan farklı olarak oluşan gelir vergisini şirket karşılar.

 

Bölgenize Göre Ortalama Yemek Ücretleri

İşçi yemek ücreti hesaplamasında, şirketinizin bulunduğu bölgeye göre bir menü fiyatı araştırması yaparak sağlıklı ve dengeli, doyurucu bir öğle yemeğini karşılamaya yetecek kadar bir tutarda çalışanlarınıza yemek parası vermeniz çalışanlarınızın motivasyonunu sağlama ve verimliliklerini artırmada oldukça faydalı olacaktır.

 

Yemek Kartının Vergi Avantajından Yararlanın!

Türkiye’yi bu sistem ile tanıştıran firma Ticket Restaurant markasıyla Edenred’dir. Böylece şirketler çalışanların öğle yemeği maliyetlerinde kontrolü sağlarken, üye ağındaki restoran ve marketlere de yeni müşteri kazanımı açısından katkıda bulunulmaktadır. Uzun yıllardır hem şirketler hem çalışanlar hem de restoranlar arasında önemli bir köprü görevi gören yemek kartı sisteminin kullanımı her geçen gün artmakta ve tüm dünyada önemli kurum ve kuruluşlar bu sistem sayesinde hem operasyonel kolaylık hem de vergi tasarrufu gibi birçok avantajdan faydalanmaktadır.

Tasarruf, artık küçük-büyük her ölçekten tüm şirketler için her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Daha sağlam bir gelecek inşa etmek için masrafları iyi yönetmeli ve tasarruf noktaları gözden kaçırılmamalı. Bunun için atılacak en etkili adım ise şirket giderleri için devlet tarafından tanınan istisnaları bilip bu istisnalardan faydalanmaktır.

Çalışanların günlük yemek ihtiyacını karşılamakta pek çok alternatif var ancak bu konuyu yemekhane, anlaşmalı restoran ya da catering şirketi ile çözmek yerine yemek kartı kullanan şirketler, çalışan sayısı fark etmeksizin gelir vergisinden %100 muaf olarak, vergi avantajından yararlanıyor.

Üstelik yemekhaneler, bu iş için özel personel istihdamı, erzak yönetimi, yemeğin hazırlanma süreci, yemekhane alanının hijyenik tutulması ve düzenin oluşturulması gibi işveren üzerinde ekstra iş ve mali yük oluşturur. Tüm bunlara artı olarak yemekhane alanına ayrılan metrekareye ödenen kira bedeli de ciddi bir maliyet kalemi olarak yerini alır. Özelikle kira bedellerinin çok yüksek olduğu büyük şehirlerde yemekhane alanına ihtiyaç duymadan, daha küçük bir ofiste şirket faaliyetlerini yürütmek ciddi tasarruf sağlayacaktır.

Siz de yemek kartının sunduğu vergi tasarrufu, operasyonel kolaylık, çalışanlarda motivasyon ve verimlilik artışı gibi avantajlardan faydalanmak için yemek kartı başvurusu yapın, yemek kartı sektöründe her yıl Türkiye’nin en itibarlı iş ortağı seçilen Ticket Restaurant’la kazanan şirketlerin arasına katılın!

Predefined Presets
Purchase this theme