En Çok Kullanılan Yemek Kartları
VERGİ VE MUHASEBE

En Çok Kullanılan Yemek Kartları Nelerdir?

Eklenme: 15.03.2023 Güncelleme: 02.10.2023
5 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > En Çok Kullanılan Yemek Kartları
 

Öğle yemeği, şirketlerin en büyük gider kalemlerinden; çalışanların da en önemli yan haklarından biri. Çalışanlarının öğle yemeği ihtiyaçlarını ayrıcalıklı bir yemek kartı çözümü ile sağlayan şirketler, işyeri bünyesinde yemek hizmeti sunmanın zorluklarını ve ek maliyetlerini ortadan kaldırdıkları gibi %100’e varan oranda vergi istisnasından da yararlanıyor.

Öte yandan yemek molalarının çalışan motivasyonu üzerindeki etkisi de yadsınamaz. Öğle yemeklerini tek bir restorana ya da tek tip yemeğe bağlı kalmadan, seçme özgürlüğünü kullanarak yemek kartlarıyla, diledikleri yerde yemenin rahatlığını yaşayan kişilerin daha verimli çalıştığı bir gerçek. Peki şirketiniz için vergi istisnasından faydalanmak, operasyonel kolaylık sağlamak ve çalışanlarınızın motivasyonunu yükseltmek için hangi yemek kartını tercih etmelisiniz? En yaygın yemek kartı hangisi? Bu yazımızda en çok kullanılan yemek kartının hangisi olduğu ve çalışanlarınız için yemek kartı tercih ederken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğine dair aklınıza takılan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

 

En avantajlı yemek kartı hangisidir?

Yemek kartı seçiminde işverenlerin faturalandırma ve çalışanların talep ve ihtiyaçları gibi öncelikli konulara dikkat etmesi gerekiyor. Günümüzde pek çok şirket, çalışan memnuniyetini artırmak ve yemek masraflarından tasarruf etmek için Ticket Restaurant Yemek Kartı Nı tercih ediyor. 1992 yılında, ilk uluslararası şirket olarak Türkiye pazarına giren Ticket Restaurant markası bugün 35.000’den fazla kurumsal müşteri ve onların 1,8 milyonun üzerindeki çalışanına 65.000’i aşkın restoran, kafe, büfe ve markette kullanım özgürlüğü sunuyor.

Türkiye’yi yemek kartı uygulaması ile tanıştıran Ticket Restaurant hem işverenlere hem de çalışanlara sınırsız avantajlar sağlıyor. Siz de Ticket Restaurant In avantajlarla dolu dünyasına dahil olarak ;

-   Çalışan başına ayda 1.600 TL'yi aşkın, senede  20.000 TL'ye varan vergi istisnası ile neredeyse yemek gideri kadar tasarruf sağlarsınız.. 
-   Gelir vergisi, damga vergisi, SGK işveren ve işçi primi ödememenin faydasını görürsünüz.
-   Öğle yemeği giderlerinde KDV indiriminden faydalanabilirsiniz.
-     Çok sayıda  yemek fişi ve fatura toplayıp giderleştirmekle uğraşmaz; Ticket Restaurant’dan alacağınız tek bir faturayla hem iş gücünden hem de zamandan tasarruf edersiniz.
-     Red Club Business platformu ile kargodan araç veya filo kiralamaya, güvenlik sisteminden şirket temizliğine kadar binlerce gider kaleminden indirim kazanırsınız.
-    Ticket Online Sipariş ve Yönetim Portalı üzerinden kart satın alma, otomatik sipariş tanımlama ve bakiye yükleme gibi yemek kartlarına dair pek çok işlemi güvenli bir ortamda dilediğiniz an dilediğiniz yerden 7/24 online olarak yapabilirsiniz.
-     İster 1 ister yüzlerce  çalışanınız olsun, bu kazançlı sistemden yararlanabilirsiniz. 

Ticket Restaurant Yemek Kartı yalnızca  şirketiniz için değil, çalışanlarınız için de pek çok yarar  sunuyor. Edenred yemek kartı kullanan çalışanlar;

-    4.000’den fazla üye restoran ve kafelerdeki “Dolu Dolu” indirim ve kampanyaları sayesinde doya doya yer, yedikçe kazanır ve anında indirim kazanarak daha az öderler. Böylece yemek kartı bakiyelerini, yüklenen günlük tutardan ortalama 2 gün daha sonra  bitirirler.
-    Red Club kampanyaları ile Ticket Restaurant’ın faaliyet alanı dışındaki günlük harcamalarında da indirim olanaklarından fayda sağlayabilirler. Kuru temizlemeden hediyelik eşya alımına, seyahatten eğlenceye, spordan eğitime kadar birçok ürün ve hizmeti market  fiyatından çok daha düşüğe  satın alma olanağı  bulurlar.
-    Mobil uygulama MyEdenred üzerinden çevredeki anlaşmalı restoran bilgilerine ulaşabilir , Red Club kampanyalarını ve Dolu Dolu indirimlerini görebilir , harcama durumunu veya bakiyelerini oturdukları yerden kolaylıkla izleyebilirler.
-    Yemek kartlarını habire  yanlarında taşımak zorunda kalmaz bu nedene kaybetme veya çaldırma gibi problemlerle karşı karşıya kalmazlar.
-    MyEdenred sayesinde ödemelerini cep telefonlarından; QR kod ve NFC ile mobil temassız olarak güvenli ve kolay bir şekilde yapabilirler.

 

Çalışanlarınız için yemek kartı seçerken dikkat edilmesi gerekenler?

IPSOS araştırma şirketinin yaptığı bir ankete göre yemek kartı kullanan çalışanların %72’si hayat kalitelerinin olumlu etkilendiğini düşünüyor. Çalışanlar, “Yemek kartı benim hayat standardımı daha yukarı çıkarıyor” diyor. Tabii yemek kartı kullanmak kadar doğru yemek kartı firmalarını seçmek de önemli. Dolayısıyla geniş bir hizmet ağı olan; çalışanlarınıza yemek ve restoran seçme özgürlüğü sunan, böylelikle öğle tatillerini daha aktif değerlendirmelerine ve sosyalleşmelerine imkan tanıyan, performans ve motivasyonlarına olumlu yönde etki eden ve sağladığı indirimlerle maaşlarından ekstra harcama yapmalarının önüne geçen çok yönlü bir yemek kartı tercih etmeniz gerekiyor.

Neyse ki ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmetleri tek bir çatı altında toplayan ve hem şirketinizin hem de çalışanlarınızın avantajlarını düşünen bir yemek kartı var. Türkiye’nin kullanıcı memnuniyeti en yüksek yemek kartı Ticket Restaurant ile çalışanlarınızın çok daha mutlu ve üretken olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Yemek kartları nerelerde kullanılır?

Yemek kartı, kullanıcıların yalnızca restorana giderek öğle yemeği ihtiyacını karşılamakla kalmıyor aynı zamanda marketlerden tüketime hazır gıda alışverişi yapabilme imkanı da sağlıyor. Ticket Restaurant en geniş ve yaygın üye ağıyla bu konuda da oldukça zengin bir içeriğe sahip. Buraya bir parantez açarak Marketing Türkiye için Aksoy Araştırma’nın gerçekleştirdiği “Yemek Kartları Araştırması”na göre, en çok tercih edilen yemek kartının %23,6 kullanım oranıyla Ticket Restaurant olduğunu da ekleyelim. Memnuniyet oranlarının kullanım sayısıyla paralellik gösterdiği araştırmada, en yüksek memnuniyeti %79’luk oranla yine Ticket Restaurant’ın sağladığı görülüyor. 

Ticket Restaurant Yemek Kartı; büfe, restoran ve kafeler dışında  6.500’ü aşan markette ve online market alışverişlerinde de kullanabilirler. Ayrıca üye restoranların paket servis ve gel-al servisleri ile Getir ve Yemek Sepeti’ndeki üye restoranlarda da geçerli. Ticket Restaurant Yemek Kartı’nı; Mopaş, MealBox, Sepetleyin.com, 10dan Gelsin, Mus-Ko, Gateplus, Rofoods, Yöreden Mutfağa, Zongo, Delopi gibi pek çok alışveriş platformunda online alışverişlerinizde özgürce kullanabilirsiniz.

 

En iyi yemek kartı nasıl tercih edilir?

Çalışanlara verilen yemek kartları; yemek giderleri için bütçe oluşturma, yönetme ve takip etme açısından şirketlere büyük kolaylık sağlıyor. Ancak birçok yemek kartı seçeneği olduğundan işverenlerin en iyi ve en avantajlı yemek kartını seçmesi zor olabiliyor.

Her şeyden önce yemek kartının geçerli olduğu restoran, kafe ve marketlerin sayısı çok önemli. Bu nedenle tercih edeceğiniz yemek kartının en yaygın yemek kartı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Yemek kartının geniş bir kullanım alanına sahip olması çalışanlarınızın zamanını daha verimli kullanmasına olanak sağladığı gibi moral ve motivasyonlarını artırmaya da yardımcı oluyor.

Seçeceğiniz yemek kartının en yaygın yemek kartı olmasının yanı sıra; günlük, haftalık veya aylık harcama limiti belirleyebilme özelliği sunup sunmadığına da bakabilirsiniz. Bu sayede çalışanlarınızın hem yemek hem de market ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmelerine imkan sağlayabilirsiniz.

Çalışanlara verilen yemek kartlarının özellikle büyük şehirlerde yoğun tempoda çalışanlar için- kullanım kolaylığı ve müşteri desteği sunması da dikkate alınması gerekenler arasında yer alıyor. Çalışanların mobil uygulama sayesinde yemek kartlarını yanlarında taşıma, unutma ya da kaybetme derdi olmadan kullanabilmeleri; harita üzerinden en yakın harcama noktalarını görüntüleyebilmeleri, ofis dışına çıkamadıkları durumlarda online yemek siparişi verebilmeleri, güvenli ve hijyenik bir şekilde ödeme yapabilmeleri gerekiyor. Ayrıca yemek kartlarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamaları durumunda çağrı merkezine ulaşarak hızlı bir şekilde destek de alabilmelidir.

Kısacası yemek kartı seçerken; yaygın olup olmadığına, ne gibi avantajlar sağladığına, kullanım kolaylığına ve müşteri hizmetleri kalitesine bakarak karar verebilirsiniz. Bu faktörleri dikkate alarak ihtiyaçlarınıza uygun en iyi ve en avantajlı yemek kartını tercih edebilirsiniz.

Predefined Presets