Referans Kontrolünün İşe Alım Sürecine Etkileri Nelerdir?
İNSAN KAYNAKLARI

Referans Kontrolünün İşe Alım Sürecine Etkileri Nelerdir?

Eklenme: 17.05.2021 Güncelleme: 23.11.2022
3 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Referans Kontrolünün İşe Alım Sürecine Etkileri Nelerdir?
 

Profesyonel çalışma hayatında işe alım süreci hemen herkesi yakından ilgilendiren bir konu. Yeni iş arayanlar ya da işini değiştirmek için başvuruda bulunanlar için işe alım süreci esnasında göz önünde bulundurulan özellikler her daim önem arz ediyor. Kariyer basamakları katedilirken firmaların değerlendirmeye aldıkları kriterlerden biri de referans kontrolü. İş başvurusu yapılan firmaların CV'lerde görmek istedikleri referans kontrolü işe alım sürecinde belirleyici bir özellik olarak yerini koruyor. Peki işe alım sürecinde referans kontrolünün ne gibi etkileri var?

İş görüşmeleri hepimizin hayatında en can alıcı konuların başında geliyor. Kimi zaman çok mutlu ayrıldığımız kimi zaman ise bir kabus gibi geçen bu görüşmeler hayatımızın en kritik anları haline geliyor.Bir iş görüşmesine giderken ne giymeli, nasıl konuşmalı, nasıl davranmalıdan tutun da nasıl oturacağımıza kadar her unsur göz önüne alınıyor. Peki yalnızca iyi bir profesyonel deneyim, güçlü bir bilgi birikimi ya da düzgün bir diksiyon işe alınmamızda yeterli oluyor mu? 

İşe alım uzmanlarına ve insan kaynakları yetkililerine göre sadece bu unsurlar işe alınmamız için yeterli değil. Firmaların yeni bir çalışanı işe alırken değerlendirdiği kriterler arasında referans kontrolü de önemli bir başlık olarak yorumlanıyor.  İnsan kaynakları, işe alım sürecinde kişinin daha önceki profesyonel deneyiminde kimleri referans gösterdiğini dikkate alıyor. Peki referans nedir ve referans kontrolü nasıl sağlanıyor?

Referans Nedir?

Bir kimsenin herhangi bir iş için yetkin olduğunu, yeteneklerini ve uzmanlık alanlarını gösteren, daha önce çalıştığı yerlerden verilmiş bir belgeye ya da sözlü bir şekilde teyit edilmesine referans diyoruz. Yani daha önce çalıştığınız bir işte ya da yer aldığınız bir projede gerçekleştirmiş olduğunuz yetkinlikleriniz, yetenekleriniz, sorumluluk duygularınız, ekip çalışmasına uygun bir biçimde bir performans göstermeniz gibi konularda fikir sahibi olan kişiler sizin referansınız oluyor.

Referans Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş başvurusu sırasında CV'nizde referans gösterdiğiniz kişileri, daha önce sizinle birlikte olumlu bir mesai geçirmiş yöneticilerinizden seçmeniz işe alım sürecinde daha etkili olacaktır. Profesyonel kariyerinizi bilen ve çalışma şeklinizden memnun ayrılan kişiler sizinle ilgili daha olumlu bir geri dönüş sağlayabilirler. Referansınızla ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise iş görüşmeniz tamamlandıktan sonra firma tarafından aranılacak referansınıza haber vermenizdir. Böylece firmanın sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlayabilirsiniz.

Referans Kontrolü Nasıl Yapılır?

Nadir örneklerinde yazılı bir belge istense de çoğunlukla telefonla yapılan referans kontrolü, aranan kişiye işe alınacak çalışan hakkında sorulan sorularla gerçekleştiriliyor.İşveren tarafından duruma baktığımızda referansın vereceği cevaplar işe alım sürecinde etkili oluyor.

Referans Kontrolü Sırasında Ne Gibi Sorular Soruluyor?

İşe alım uzmanı ya da insan kaynakları yetkilisi aranan referansa;

Referans olduğu adayı ne kadar zamandır tanıdığı, birlikte çalışılan dönemde hangi pozisyonlarda görev aldığı, adayın işe başlama ve işten ayrılma tarihleri, adayın daha önceki işinden neden ayrıldığı, işe yönelik tutumunun nasıl olduğu, performansını etkileyen herhangi bir sorununun olup olmadığı, iyi bir ekip arkadaşı olarak nitelendirip nitelendirmediği, güçlü ve zayıf yönleri, yöneticileriyle ve iş arkadaşlarıyla iyi geçinip geçinemediği, onunla yeniden çalışmak isteyip istemeyeceği gibi sorular soruluyor. Bu yanıtların ışığında kişiyle ilgili genel bir profil izlenimi ediniyor.

Referans Kontrolünün Etkileri Neler?

İş ararken önemsiz ya da formalite gibi görünse de birçok firma çalışan alımı yaparken referans kontrolüne başvuruyor. CV’nizde belirttiğiniz referanslar büyük bir olasılıkla firmalar tarafından aranıyor ve kişinin bilgileri yetkili ağızdan öğreniliyor. 

Bu durumda başka bir kişi veya kişilerin görüşülen aday hakkında tavsiyede bulunması işe alım sürecinde etkili bir durum olarak görülüyor. Görüşülen kişinin işe alınmasından önceki son adımın referans kontrolü olduğu söylenebilir.

Bu bağlamda Edenred olarak profesyonel çalışma hayatında iş alım süreçlerinde tüm iş arayanlara gerekli kriterleri sağlamalarını öneriyoruz. Uzmanlık alanımız olan maliyetlerinizi düşürerek, kaynaklarınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacak ve tasarruf ettirecek hizmet ve çözümler sunmanın verdiği deneyimle çalışan alımının verdiği süreçlerde tüm adaylara kolaylıklar diliyoruz.

Predefined Presets