Şirketler İçin Hayat Sigortası Desteği
İNSAN KAYNAKLARI

Şirketler İçin Hayat Sigortası Desteği

Eklenme: 04.07.2024 Güncelleme: 04.07.2024
5 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Şirketler İçin Hayat Sigortası Desteği
 

 

 

Çalışanlarınızı düşündüğünüz kadar onların ailelerini ve yakınlarını düşünmeniz de çalışanları değerli hissettirmenin en etkili yollarından. “Peki, ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız da sigortalının ailesinin ve yakınlarının geleceğini teminat altına alan hayat sigortası seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 

Tabii ki çalışanlarınıza sunacağınız hayat sigortasına yönelik doğru seçimi yapmak ve bu yardımdan sağlayacağınız avantajları öğrenmek için hayat sigortası hakkında tüm detayları öğrenmenizde fayda var. O halde gelin, şirketler için hayat sigortası desteği hakkında tüm merak edilenleri birlikte keşfedelim. 

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası; kişinin yaşamını kaybetmesi, tehlikeli bir hastalığa yakalanması veya sakat kalması halinde yakınlarının hayat standartlarını korumak amacıyla önceden belirlenen teminat kapsamında tazminat ödeyen bir sigorta türüdür. Yani hayat sigortası sayesinde sigortalının başına beklenmedik bir kötü olay gelmesi durumunda kendisini ve yakınlarını güvence altına alması için birikim yapması sağlanabilir. Böylece kişi, hayatta başına gelebilecek kötü olaylara karşı geleceği için sağlam bir adım atabilir. 

Bir işveren olarak çalışanlarınızın ailesini ve yakınlarını güvence altına almasını sağlayan hayat sigortasını çalışanlarınıza yaptırabilirsiniz. Bu şekilde sadece çalışanlarınızın bugününü değil, geleceklerini ve yakınlarını da düşündüğünüzü gösterebilirsiniz.   

Çalışanlara Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Çalışanlara sunulan hayat sigortası, tıpkı özel sağlık sigortası gibi sosyal yardım kapsamına girer. Sosyal yardımları ise çalışanlara verilen yan haklar olarak tanımlamak mümkün. Bir işverenin çalışanlara sunacağı yan haklar da işverenin inisiyatifine bağlıdır. Bu nedenle hayat sigortası yaptırmanın kanunen işveren açısından bir zorunluluk olmadığını söyleyebiliriz. 

Ancak işveren ve çalışan arasında yapılan iş sözleşmesinde hayat sigortası ile ilgili bir madde bulunuyorsa işverenin çalışana, sözleşme kapsamında belirlenen şartlara göre bu sigortayı sunması gerekir. 

Günümüzde pek çok şirket, hayat sigortası veya sağlık sigortası gibi çalışanlarına sağlıklarını ve geleceklerini güvence altına alan sigorta çeşitleri sunar. Üstelik bu uygulamanın daha da yaygınlaşması için çalışanlarına hayat sigortası veya sağlık sigortası sunan işverenlere devlet tarafından vergi indirimi sağlanır. Bu nedenle bir işveren olarak çalışanlarınız adına hayat sigortası yaptırdığınız takdirde sadece çalışanlarınıza bir yardım sunmakla sınırlı kalmaz, aynı zamanda ödeyeceğiniz sigorta primlerinden de tasarruf edersiniz. 

Grup Hayat Sigortası Nedir?

Çalışanlarınız için hayat sigortası yaptırmak istediğinizde sigorta çeşitlerinin sunduğu pek çok hayat sigortası ürünü ile karşılaşabilirsiniz. “Peki, hangisini seçeceğim?” diye düşünüyorsanız da iş yerleri için avantajlı bir yapıya sahip olan grup hayat sigortası seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

Grup hayat sigortası, en az 10 kişiyi kapsayacak şekilde bir iş yerinde çalışanların kendilerine ve ailelerine güvence sağlayan hayat sigortasıdır. İşverenler, grup hayat sigortası yaptırarak beklenmedik durumlara karşı tüm çalışanlarına finansal güvence sunabilir.  

Grup Hayat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Grup hayat sigortası teminatları, poliçe kapsamına ve ek teminatlara göre farklılaşır. Ancak genel olarak grup hayat sigortası teminatlarını şu şekilde sıralamak mümkün: 

  • Vefat teminatı 
  • Kaza sonucu vefat teminatı
  • Kaza sonucu maluliyet teminatı 
  • Hastalık sonucu maluliyet teminatı 
  • Kaza sonucu tedavi masrafları teminatı 
  • Toplu taşıma araçlarında vefat teminatı 
  • Tehlikeli hastalıklar teminatı 

Tabii ki grup hayat sigortası yaptıracağınız sigorta şirketinin sunduğu ana teminat ve ek teminatlara göre sigortanın kapsamı değişebilir. Bu nedenle hayat sigortası yaptırırken poliçe kapsamını detaylı bir şekilde incelemenizde ve grup hayat sigortası içerisinde yer alan teminatlar hakkında detaylı bilgi için sigorta şirketine danışmanızda fayda var. 

Hayat Sigortası Vergi İndirimi Ne Kadar? 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çalışanlarınıza hayat sigortası yaptırdığınızda vergi indirimi ile tasarruf sağlamanız mümkün. Tabii ki sigorta prim ödemelerinden vergi indirimi sağlamanız için belirli şartları yerine getirmeniz gerekli. Bu şartlar ise Gelir Vergisi Kanunu’nun 63. maddesinde belirtilir. 

Kanuna göre bu vergi indiriminden yararlanmak için ödenen sigorta priminin, sigortalının brüt ücretinin %15’ini ve yıllık asgari ücret tutarını geçmemesi gerekir. Ayrıca buna ek olarak sigorta şirketi Türkiye’de kayıtlı olmalı ve merkezi Türkiye’de bulunmalıdır. Bu şartları yerine getirmeniz halinde sigorta primlerini gelir vergisi matrahından düşebilirsiniz. 

Örneğin aylık 20.000 TL brüt kazancı olan ve hayat sigortasına aylık 2.000 TL prim ödenen bir çalışanı ele alalım. Öncelikle vergi matrahından indirilebilecek maksimum prim tutarını bulmamız gerekli. Bunun için çalışanın brüt maaşının %15’ini hesaplayalım: 

Vergi matrahından indirilebilecek maksimum prim tutarı: 20.000 TL x %15 = 3.000 TL

Çalışanın aylık sigorta primi 2.000 TL, yıllık brüt asgari ücretten ve aylık brüt ücretin %15’inden düşük olduğu için hayat sigortası priminin tamamı vergi indirimine konu olabilir. 

Kısacası çalışanlarınıza hayat sigortası yaptırarak hem vergi indiriminden yararlanabilir hem de çalışanlarınızın geleceği ve yakınları için önemli bir finansal güvence sunabilirsiniz. Bu güvence sayesinde de çalışanların motivasyonunu ve iş başlılığını güçlendirebilirsiniz. 
Hayat sigortası gibi yan haklar dışında çalışan bağlılığını etkileyen diğer faktörleri ve bir işveren olarak çalışan bağlılığı için dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek isterseniz “Çalışan Bağlılığı Nasıl Sağlanır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Predefined Presets