Şirketlerin Uygulayabileceği Ödüllendirme Sistemi
İNSAN KAYNAKLARI

Şirketlerin Uygulayabileceği Ödüllendirme Sistemi

Eklenme: 17.05.2021 Güncelleme: 22.11.2022
4 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Şirketlerin Uygulayabileceği Ödüllendirme Sistemi
 

Şirketler için çalışan verimliliği oldukça önemlidir. Verimliliği büyük oranda arttırmak ve performansı güçlendirmek için de çalışanların işe olan bağlılığını güçlendirmek gerekir. Motive etme, övgü, tebrik, prim ve zam gibi maddi ya da manevi ödüllendirme sistemleri ile bunu başarmak mümkün. 

Peki, şirketlerin uygulayabileceği ödül ve bağlılık sistemleri nasıl kurulur, örnekleri nelerdir? İşte detaylarıyla çalışan ödül ve bağlılık sistemi hakkında bilmeniz gerekenler…

Ödül ve Bağlılık Sistemi Nedir?

İşletmelerde motivasyonu arttırmak ya da işletmeye zarar veren hataları azaltmak için uygulanan yöntemlere ödül ve bağlılık sistemi denilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çalışana verilen ödülün herkese açık şekilde yapılıp, çalışan bağlılığının arttırılmasıdır.

Ödül ve bağlılık sisteminin herkese aynı şekilde uygulanması da ayrıca önemlidir.

Ödül Sistemi Örnekleri

Yapılan araştırmalara göre çalışanlarını ödüllendiren işletmelerde verimliliğin daha yüksek olduğu, çalışanlarının ise daha mutlu olduğu saptanmış. Aslında bu da bizlere ödül sisteminin bir işletme için ne kadar önemli olduğunu göstermeye yetiyor. Peki, çalışanlara verilecek ödül sistemleri neler?

Tebrik Mesajları

Çalışan motivasyonunu arttırmak ve verimliliği yükseltmek için takdir ve teşekkürü kullanmak, hemen her işletmenin ilk başvurduğu ödüllendirme yöntemidir. Bu ödüllendirme sistemi tüm ekibin önünde duyuru şeklinde yapılabileceği gibi şirketteki herkesin yer aldığı ve şirket içi haberlerin paylaşıldığı ortak bir kanal üzerinden yazılı şekilde de yapılabilir.

Maaş Artırımı veya İkramiye

Çalışan verimini arttıran en önemli etken hiç şüphesiz maaştır. Çalışan başarısı için yapılacak ödüllendirme, maaş artışı veya maaşa ek ikramiye şeklinde olabilir. Bu tür maddi kaynaklı bir ödüllendirme hem çalışanı daha fazla motive edecek hem de diğer çalışan verimlerinde de ciddi artış sağlayacaktır.

Prim Sistemi İle Ödüllendirme

Prim sistemi işletmeler için direkt olarak ödüllendirme sisteminin içinde yer almaktadır. Çalışan maaşına ek olarak her ay yaptığı işin başarısı kadar prim maaş elde edebilmektedir. Prim sistemi çalışanlar için ciddi bir verim artırıcı etken olabilir.

Ücretli Eğitimler

Şirketler çalışanlarının başarılarını onlara eğitim satın alarak ödüllendirebilirler. Kişisel gelişim, mesleki beceri ya da farklı ücretli eğitimler ile hem çalışanınızı hem de şirketinizi bir arada ödüllendirebilirsiniz. Sonuçta çalışanınızın aldığı her eğitim mesleki becerisini artıracak, kendini geliştirmesine katkı sağlayacaktır.

Hediye İle Ödüllendirme

Çalışan ödül sistemi için işletmelerin tercih ettiği bir diğer yöntem hediye vermektir. Yüksek başarı gösteren çalışana şirket adına teknolojik bir cihaz (telefon, tablet vs.) verilebileceği gibi hafta sonu tatili, günübirlikgünü birlik seyahat, atölye workshopları ya da hediye çekleri de seçenekler arasına dahil edilebilir.

Ödül ve Bağlılık Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşletmelerde ödül ve bağlılık sistemi her yöneticinin üzerine değinmesi gereken ciddi bir sorumluluktur. Hatta bu sürecin doğru yürütülmemesi ciddi çalışan ve maddi kayıplar yaşanmasına bile neden olabilir. Bu nedenle ödül ve bağlılık sisteminde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle listeleyebiliriz:

  • Ödül ve bağlılık sistemi herkese eşit şekilde uygulanmalıdır. Çalışanlar arasında ayrımcılık yapılması sistemin düzgün şekilde ilerlemesini, dolayısıyla da kısa süre sonra ciddi sorunlar yaşanmasına sebep olur.
  • Şirket sisteminde belirlenen ödül ulaşılmaz olmamalı, belirlenen kota veya performans beklentisi çalışanların ulaşabileceği sınırda belirlenmelidir.
  • Ödül sistemi şirket içi iletişim ağına entegre edilmeli ve ödüllendirilen çalışanlar bu iletişim ağı üzerinden diğer çalışanlara duyurulmalıdır. Bu sistem, diğer çalışanların verimliliklerini arttırarak ödül sisteminden faydalanma içgüdülerini harekete geçirmenin yanı sıra, sistemin güvenilirliğine de katkı sağlayacaktır.
  • Ödül ve bağlılık sistemleri sadece bireysel olarak ele alınmamalı, bazen ekip performansı da bu sürece dahil edilmelidir.
  • Ödüllendirme periyotları uzun vadeye bırakılmamalı ve belli aralıklarla tekrarlanacak bir rutine oturtulmalıdır.

Ödüllendirirken Kazanın: Ticket Compliments Hediye Kartı

Çalışanlar için ödül sistemi performans açısından önemli bir etken. Pek çok çalışan da bu sistemin maddi ödüllendirme kısmına daha sıcak bakar. Hal böyle olunca hem çalışanlarınızı mutlu edecek hem de sizi memnun edecek bir çözüm bulmanız gereken. Çözümse; Ticket Compliments!

Türkiye'de yemek kartı'nın kurucu Edenred Ticket Restaurant'ın ürünü olan Ticket Compliments kartın işletmelere yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  •  İşletmenin operasyon tarafındaki iş yükünü azaltarak zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
  • Pek çok farklı marka ile anlaşma, hediye temin etme ve dağıtma gibi operasyonel süreçlerin yükünden ve maliyetinden kurtulursunuz.
  • Ticket Compliments hediye kartları ile çalışanlarınızı ödüllendirirken onlara seçim özgürlüğü de sunarsınız. Giyim, aksesuar ya da market gibi ihtiyaca göre alışveriş imkanı sağlayarak çalışanlarınızın verimliliğini daha fazla arttırabilirsiniz.
Predefined Presets