Yemek Kartı Firmaları
VERGİ VE MUHASEBE

Yemek Kartı Firmaları Nedir? Sundukları Avantajlar Nelerdir?

Eklenme: 23.06.2022 Güncelleme: 15.03.2023
3 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Yemek Kartı Firmaları Nedir? Sundukları Avantajlar Nelerdir?
 

 

Yemek Kartı Firmaları Nedir?

İşletme sahiplerinin, çalışanlarına öğle yemeği ödenekleri için verdiği ön ödemeli kart olarak tanımlayabileceğimiz yemek kartı hizmeti, Ticket Restaurant Edenred gibi yemek kartı firmalarının sunmuş olduğu bir çözümdür. İşveren, çalışan ve restoranlar arasında bir köprü oluşturan yemek kartı şirketlerinin sağladığı çözümler ile hem işletme sahipleri hem de çalışanlar pek çok avantaja sahip olmakta ve yemek giderlerinden tasarruf etmektedirler.

Yemek Kartı Firmalarının Sunduğu Hizmetler Nelerdir?

Dijital dönüşümün hızlanmasıyla yemek kartları kullanımı her geçen gün artmaktadır. Dünyayı ve Türkiye’yi yemek kartı uygulamasıyla tanıştıran firma olan Ticket Restaurant Edenred, dünyada ve 1992’den beri 30 yıldır Türkiye’de sektör lideri konumundadır. Hem şirketler hem de çalışanlar için büyük kolaylık sağlayan lider yemek kartı firması Ticket Restaurant Edenred’in şirketlere ve çalışanlara sunduğu hizmetlerden kısaca söz edelim.

 

Yemek Kartlarının Avantajları

Finansal ve operasyonel yönden sağladığı kolaylıklarla öne çıkan Ticket Restaurant yemek kartı ile şirketler; SGK işçi primi, işveren primi, gelir vergisi, damga vergisi istisnası ve KDV indirimine tabi oluyor. Bu vergi istisnaları işverenlere yaklaşık yüzde 100'e varan vergi tasarrufu avantajı sağlıyor. Bu da çalışan başına yılda 20.000 TL’ye varan tasarruf anlamına geliyor. Yani 10 çalışanı olan bir şirketin yaklaşık 200.000 TL tasarruf etmesi mümkün!

Bu avantajların yanı sıra Ticket Restaurant’lı şirketler damacana sudan araç kiralamaya, şirket internetinden kargo ve kurye hizmetlerine kadar bir çok alandaki kampanya ve indirimler ile diğer şirket giderlerinden de tasarruf eder, kaynaklarını daha verimli kullanırlar. Yalnızca şirketler değil Ticket Restaurant Edenred kullanıcıları da ayakkabıdan giyime, tüketici elektroniğinden yabancı dil kursuna, kredi ihtiyaçlarından yabancı dil kursuna kadar onlarca seçkin markadan indirimli alışveriş yapabilirler.

Ticket Restaurant kart kullanıcıları ayrıca öğle yemeklerinde anlaşmalı üye restoranlarda anında indirim kazanarak daha az öder, bakiyelerini ortalama 2 gün daha geç bitirirler. Kart kullanıcıları bakiye kontrolünden çevrelerindeki restoran bilgilerine, indirim ve kampanyalara kadar her şeye özel bir mobil uygulama üzerinden ulaşabilirler.

Yine bu mobil uygulamayı kullanarak mobil temassız ödeme NFC veya QR Kod ile kartları yanında olmasa bile saniyeler içinde hızlı, temassız ve hijyenik bir şekilde ödeme yapabilirler.

Öğle yemeklerini diledikleri yerde, diledikleri yemekleri seçerek yiyen çalışanların memnuniyeti ve buna bağlı olarak artan motivasyonları sayesinde hem çalışanlar hem de şirket sahipleri mutlu olur.

Kısacası Ticket Restaurant yemek kartının tüm hizmetleri hem şirket sahiplerinin hem de çalışanların hayatını kolaylaştırır!

 

Şirketler Neden Yemek Kartı Kullanır?

Şirketlerini daha iyi bir geleceğe taşımak isteyen işverenlerin, maliyet yönetimi ve çalışan bağlılığının artırılması yolunda önemli bir tercih nedeni olan yemek kartı avantajlarını sizler için sıraladık:

- Vergi Avantajı

Yemek kartı kullanan şirketler tek bir çalışanı olsa dahi SGK işçi primi, işveren primi, gelir vergisi, damga vergisi istisnasından KDV indiriminden yararlanır. Çalışan başına 20.000 TL'ye varan vergi tasarrufu ile işverenler neredeyse şirketin öğle yemeği gideri kadar yemek kartı vergi avantajından yararlanır.

- Tasarruf Sağlar

Operasyonel kolaylık ile vakitten tasarruf sağlar. Çalışanların getirdiği yemek fişlerini toplayarak elden nakit ödeme uygulamasının doğurduğu iş yükünün aksine, yemek kartı ile bu fişlerin tek tek muhasebeleştirilmesine gerek kalmaz, iş gücünden tasarruf sağlanır. Aylık yemek kartı yüklemelerinden sonra şirkete tek bir fatura gelir. Bir diğer taraftan çalışanlarının öğle yemeği masraflarını yemekhane sistemi yerine yemek kartı ile ödemeyi tercih eden şirketler, mutfak ve catering hizmetinin gerektirdiği lojistik, temizlik ve alan kirası gibi gider maliyetlerinden de büyük ölçüde tasarruf sağlar.

- Ödemeler Tek Bir Panelden Takip Edilebilir

Yemek kartı sisteminde tüm siparişler, ödemeler ve faturalar tek bir panelden takip edilebilir. Bu sayede operasyonel kolaylığa erişilirken her bir fatura, tek bir tuşla görüntülenebilir ve çok kolayca muhasebeleştirilebilir.

- Çalışanlara Yemek Seçme Özgürlüğü Sunar

Ticket Restaurant Kartlı çalışanlar 60.000’i aşkın üye restoran ve kafede diledikleri gibi yemek yeme özgürlüğüne sahip olurlar. Ayrıca Ticket Restaurant yemek kartı ile süpermarketlerden de tüketime hazır gıda alışverişi yapabilirler.

- Çalışanlara Ekstra Kampanya ve İndirimler Sağlar

Çalışanlar anlaşmalı üye restoranlardaki indirimleri sayesinde öğle yemeklerinde anında indirim kazanırken, diğer kampanyalar sayesinde ayakkabıdan giyime, tüketici teknolojisinden yabancı dil kursuna, kredi ihtiyaçlarından yabancı dil kursuna ve seyahate kadar çok geniş bir yelpazedeki alışverişlerinde seçkin markalarda indirimlerden faydalanabilir.

 

En İyi Yemek Kartı Hangisi?

Türkiye’yi ilk kez Ticket Restaurant markası ile yemek kartı hizmetiyle tanıştıran Edenred’den sonra yaygınlaşan hem dünyadaki hem Türkiye’deki yemek kartı firmaları, akıllara “en iyi yemek kartı hangisi?” sorusunu getiriyor. 2019 yılında IPSOS araştırma şirketi tarafından yapılan Yemek Kartı Penetrasyonu ve Pazar Payı araştırmasına göre Ticket Restaurant yemek kartı hizmeti verdiği 35.000’i aşkın kurumsal müşterisiyle bugün hala Türkiye’nin en çok tercih edilen ve en iyi yemek kartı olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca son 2 yıldır üst üste Marketing Türkiye tarafından Kuantum Araştırma şirketine yaptırılan Türkiye’nin En İtibarlı İş Ortakları Araştırması’nda yemek kartı sektöründe Türkiye’nin en itibarlı iş ortağı seçilmiştir.

 

Siz de Ticket Restaurant Edenred’le kazananlara katılmak için hemen tıklayın.

Predefined Presets