Yemek Kartı Vergi Avantajı

Bir işveren olarak, çalışanların en önemli yan hak olarak gördüğü öğle yemeği ödeneğini nakit yerine yemek kartı ile vermeniz durumunda devlet, şirketlere özel bir vergi istisnası tanıyor. Bu tutar her yıl güncelleniyor. Tanınan vergi istisnası dahilinde şirketler SGK işçi primi, SGK işveren primi, damga vergisi, gelir vergisi istisnası ve KDV indirimine tabi oluyor. Bu sayede yaklaşık yüzde 100'e varan vergi tasarrufu sağlayarak çalışan başına yaklaşık 9.000 TL tasarruf edebiliyor.

 

2021 günlük yemek bedeli
Yemek Kartı Vergi Avantajları Nelerdir?

1992 yılında Edenred’in Türkiye’yi Ticket Restaurant markası ile tanıştırmasıyla şirketlerin ve çalışanların hayatına giren yemek kartının kullanımı hızla yaygınlaştı. Diğer yöntemlere göre pek çok açıdan daha avantajlı bir yöntem olan yemek kartının sağladığı vergi istisnasına bir göz atalım.

Çalışanların günlük yemek ihtiyacını şirket bünyesindeki mutfakta yemek pişirip servis ederek, dışarıda pişirttiği yemeği kendi yemekhanesinde servis ederek, bir restoranla anlaşarak ya da çalışanlarına nakit ödeme yaparak karşılamak yerine yemek kartı kullanan her büyüklükteki şirketler, çalışan sayılarına bakılmaksızın gelir vergisinden %100 muaf olarak, vergi avantajından yararlanabilir.

Çalışanlarına günlük yemek bedeli ödemesini yemek kartı ile yapan şirketler aşağıdaki vergi istisnasından yararlanır:

  • SGK İşveren Hissesi,
  • SGK İşçi Primi,
  • Gelir Vergisi,
  • Damga Vergisinden muaf tutar.

Devletin desteklediği öğle yemeği ödeneği sayesinde şirketler; yüzde 15 SGK işçi primi, yüzde 22,5 SGK işveren primi, yüzde 0,75 damga vergisi, yüzde 22 gelir vergisi ve KDV’den muaf oluyorlar. Bu da işverenlere öğle yemeği giderinde bu giderin neredeyse kendisi kadar vergi tasarrufu sağlar.

VERGİ KAZANCINIZI HESAPLAYIN HEMEN BAŞVURUN

Yemek Kartı Vergi Avantajı Hesapla

Günlük yemek ücreti 2022 yılı için geçen yıla oranla yüzde 36 arttı ve Resmi Gazete’de yayımlanan, Gelir Vergisi Genel Tebliği uyarınca KDV dahil 36,72 TL olarak açıklandı.

Sadece bir çalışanınız varmış gibi düşünüp örneklendirmek gerekirse, öğle yemeği ödemesi olarak bordroya 36,72 TL yansıtıldığında üzerine yukarıda saydığımız SGK işçi primi, SGK işveren primi, damga vergisi, gelir vergisi ve KDV eklenir. Bu, bir şirkete bir çalışanın bir öğle yemeğinde 26,32 TL artı vergi yükü getirdiği anlamına gelir. Sonuç olarak 36,72 TL yemek ödeneği üzerine 26,32 TL gelerek toplamda şirkete maliyeti 63,04 TL olur. Oysa öğle yemeği yan hakkı Ticket Restaurant yemek kartı üzerinden verildiğinde KDV indirimi de uygulanacağından bu tutar 34 TL’ye iner. Yani bir çalışanın bir günlük öğle yemeği ödeneğinde 29,04 TL kazanç sağlanır. Bu, 26 iş gününden hesaplandığında aylık 755 TL, yıllık 9.060,48 TL kazanç anlamına gelir. Düşünün ki 10 kişilik bir şirkette 90.000 TL’lik tasarruf imkanı oluşur.

Bu bilgilere göre siz de şirketinizin öğle yemeği giderinde ne kadar vergi avantajı yakalayacağınızı ve tasarruf edeceğinizi hesaplamak isterseniz aşağıdaki tablodan faydalanabilirsiniz.

Aylık Çalışma Günü
,
Günlük Yemek Bedeli
Çalışan Sayınız

Yemek Kartlarının İşletmenize Sağlayacağı Diğer Avantajlar Nelerdir?

Yemek kartı vergi avantajının dışında şirketinize başka bir çok avantaj ve kolaylık sağlar. Gelin bu avantajlara kısaca göz atalım. Daha detaylı bir versiyonunu okumak için ise Yemek Kartı Nedir? A'dan Z'ye Bilmeniz Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

1- İş gücünden tasarruf edin!

Yemek kartı sayesinde, yemek fişleri ya da faturaların tek tek muhasebeleştirilmesi ve arşivlenmesi ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Çünkü ayda sadece 1 kez yüklenen yemek kartlarınız için topluca tek 1 fatura alırsınız.

2- Zamandan tasarruf edin!

Yemek fişleri ya da faturalarının her gün sisteme ön muhasebe programına işlenmesi şirketiniz için büyük bir vakit kaybı. Oysa yemek kartı sisteminde her tek bir faturayı tek bir tuşla e-fatura olarak çıkarabilir ve kolayca muhasebeleştirebilirsiniz. Bu, toplamda 1 dakikanızı alır!

3- Verimliliği artırarak tasarruf edin!

Uzun mesai saatleri boyunca enerji harcayan personelin, sağlıklı, besleyici, lezzetli en önemlisi de istediği yiyecekleri yeme ihtiyacını karşılayıp hem maddi hem de duygusal açıdan güvende hissetmesini sağlamak mutlu çalışan-mutlu iş yeri hedefine ulaşılmasında paha biçilmez bir değer yaratır.

Yemek kartı, çalışanlarınıza ister öğle yemeği için anlaşmalı restoranlarda isterlerse de anlaşmalı marketlerde kullanım konularında seçim özgürlüğü sunar. Günün sonunda çalışanların duyacakları memnuniyet, verimliliklerini pozitif yönde etkileyecek ve iş performanslarını yükselecektir.

Özetle, yemek kartları işletmeniz için hem maddi hem de manevi pek çok kazanç sağlar. 30.000 kurumsal müşterisiyle Türkiye’nin en çok tercih edilen yemek kartı olan Ticket Restaurant kartın avantajlarından yararlanmak ve işletmenize stratejik bir kazanç sağlamak için hemen Ticket Restaurant Edenred’e başvurun!

Ticket Restaurant ile siz de tasarruf edin

İletişim bilgilerinizi iletin, şirketinizin öğle yemeği giderlerinde tasarruf sağlayan en uygun çözümler için sizi arayalım.

Yetkili Adı Soyadı*
Şirketinizin Adı*
Telefon Numarası*
Çalışan Sayınız*

* Zorunlu Alan

Size tasarruf sağlayan diğer çözümlerimiz

Çünkü etkin gider yönetiminde uzmanız.
Predefined Presets
Purchase this theme