Yemek Kartı Nedir? A'dan Z'ye Bilmeniz Gerekenler
VERGİ VE MUHASEBE

Yemek Kartı Nedir? A'dan Z'ye Bilmeniz Gerekenler

Eklenme: 25.11.2021 Güncelleme: 05.01.2023
9 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Yemek Kartı Nedir? A'dan Z'ye Bilmeniz Gerekenler
 

 

 

Yemek kartlarının hem işverene hem de çalışana sağladığı birçok avantaj var. Örneğin çalışanlarına günlük yemek bedelini yemek kartı üzerinden vermeyi tercih eden şirketler, tasarruf etmek için oldukça stratejik bir adım atmış olurlar. Bunun yanı sıra yemek kartının sunduğu seçme özgürlüğü ve birçok avantaj sayesinde, çalışanlar da daha verimli ve mutlu çalışırlar. İşte, A’dan Z’ye yemek kartı sistemi ve yemek kartı kullanımının KOBİ’lere sunduğu avantajlar...

Yemek Kartı Nedir? Neden ve Nasıl Kullanılmaktadır?

Yemek kartı, işverenlerin çalışanlarına yeme/içme ihtiyacını karşılamak amacıyla sundukları öğle yemeği hakkının, yemek kartı firmalarının anlaştığı üye işyerleri kapsamında nakit yerine kart veya kuponlar aracılığıyla karşılanması sistemine verilen isimdir.

Türkiye’de bu sistemi ilk kullanan firma Ticket Restaurant Edenred olmuştur. Bu sistem sayesinde şirketler kayıt dışı yeme-içme maliyetlerinin kontrolü sağlarken, üye ağındaki restoranve marketlere de yeni müşteri kazanımı açısından katkıda bulunulmaktadır. Uzun yıllardır hem şirketler hem çalışanlar hem de restoranlar arasında önemli bir köprü görevi gören yemek kartı sisteminin kullanımı her geçen gün artmakta ve tüm dünyada önemli kurum ve kuruluşlar bu sistem sayesinde hem operasyonel kolaylık hem de vergi tasarrufu gibi birçok avantajdan faydalanmaktadır.

Sistemin kullanımı oldukça basit olup, aslında tarihsel olarak bakıldığında öncelikle yemek kuponu veya yemek fişi şeklinde başlatılmıştır. İlerleyen teknoloji ve kullanıcı davranışları akıllı kartların kullanımını tetiklemiş ve bu sayede de hayatımıza çipli yemek kartları girmiştir. 

Pandemi dolayısıyla ‘’temassız ödeme’’ trendi yükselirken, yemek kartlarında özellikle Ticket Restaurant yemek kartı kullanımı çok ciddi oranda artmıştır. Aynı zamanda Edenred, Ticket Restaurant, kullanıcılarına NFC tabanlı EdenredPay ve QR kod ile Mobil ödemenin yanı sıra online ödeme gibi özellikler de sunarak aslında sistemin kullanımını gün be gün daha kolay ve modern hale getirmektedir.

Günlük Yemek Ücreti 2024

Çalışanlar için belirlenen günlük yemek bedeli istisnası, devlet tarafından her yıl yeniden güncellenir. Bu nedenle öncelikle 2024 yılı için günlük yemek bedeli istisnasının ne olduğuna değinelim.

Günlük yemek ücreti, 1 Ocak 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de tebliğ edildi. 2023 günlük yemek bedeli istisnasına göre %54,54 oranında artırılarak 110 TL'den  170 TL'ye yükselerek %10 KDV dahil 187 TL oldu.

Günlük Yemek Bedeli İstisnası Zorunlu Mu?

4857 İş Kanunu kapsamında bir işletme sahibinin çalışanlarına yemek ücreti vermesiyle alakalı yasal bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu durumda işyerinde işçiye verilen yemek bedeli istisnası işverenin insiyatifinde olan bir yan hak olmaktadır. Elbette işveren çalışanlarına yemek bedeli öderse, Gelir Vergisi Kanunu kapsamında gelir vergisinden istisna tutulur.

Yemek Kartı İle Vergi Avantajı Nasıl Sağlanır? Yemek Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

KOBİ’ler işletmelerini daha iyi bir geleceğe taşımak için masraflarını iyi yönetmeli ve tasarruf edeceği yolları iyi belirlemelidir. Bu bağlamda atılacak adımlarda en etkili olanı masrafların vergiden düşürülmesi ve vergi istisnalarından faydalanmak olmalıdır. Peki, şirketler vergi istisnasından nasıl yararlanır?

Çalışanların günlük yemek ihtiyacını yemekhane, anlaşmalı restoran ya da catering şirketi ile çözmek yerine yemek kartı kullanan şirketler, çalışan sayısı fark etmeksizin gelir vergisinden %100 muaf olarak, vergi avantajından yararlanabilir. 

Üstelik yemekhaneler işletmeler için ek maliyetlere sebep olabilir. Yemekhane için personel alımı, erzak yönetimi, yemeğin hazırlanma süreci, yemekhane alanının hijyenik tutulması ve düzenin oluşturulması, işveren üzerinde ekstra iş ve mali yük oluşturur. Tüm bunlara artı olarak yemekhane alanına ayrılan metrekareye ödenen kira bedeli de unutulmamalıdır. Özelikle kira bedellerinin çok yüksek olduğu büyük şehirlerde yemekhane alanı olmadan, daha küçük bir ofise geçmek ciddi tasarruf sağlayacaktır.

Yemek Kartı Hangi Vergilerden Düşülür?

İşveren çalışanlarına günlük yemek bedeline karşılık yemek kartı verdiğinde aşağıdaki vergilerden muaf olur:

 • SGK İşveren Hissesi
 • SGK İşçi Primi
 • KDV ve Gelir Vergisi
 • Damga Vergisi

Yemek kartlarının sunduğu vergi ve gider avantajları, ödenecek yıllık vergi tutarından ciddi oranda kazanç elde etmeyi sağlar.

Yemek Kartı İle Vergi Avantajınızı Anında Hesaplayın

Yukarıda yemek kartının sağladığı vergi ve gider avantajlarından bahsettik. Peki, bu vergi avantajını tahmini olarak hesaplayabilir miyiz?

Elbette. Vergi avantajını hesaplayabileceğiniz sayaçlar mevcut. Örneğin, Ticket Restaurant yemek kartının şirketinize kazandıracağı yıllık vergi tutarını aşağıdaki linki ziyaret ederek kısa sürede hesaplayabilirsiniz:

Yemek kartı ile elde edeceğiniz yıllık vergi avantajını hesaplamak için hemen tıklayın!

Yemek Kartlarının İşletmenize Sağlayacağı Diğer Avantajlar ve Kolaylıklar Nelerdir?

Yemek kartı işletmenize yalnızca vergi ya da gider muafiyeti değil, aynı zamanda pek çok operasyonel kolaylık da sağlamaktadır. Sizin için bu avantajları da şu şekilde listeleyerek detaylandıralım:

1-  İŞ GÜCÜNDEN TASARRUF EDİN

 

Yemek kartları işletmeniz üzerindeki iş yükünü büyük ölçüde hafifletir

Yemek kartları sayesinde, yemek fişleri ya da faturalarla tek tek uğraşmak zorunda kalmazsınız. Çünkü yemek kartlarına yüklenen günlük yemek bedeli ayda sadece 1 kez yapılmaktadır. Sonrasında ise yapmanız gereken herhangi başka bir işlem bulunmaz.

Bu durum kaybolan fişlerin, işlenmesi unutulan yemek faturalarının önüne geçerek, olası muhasebesel sorunların da yaşanmasına engel olur.

2- ZAMANDAN TASARRUF EDİN

Yemek kartları işletmede operasyonel kolaylık ve zamandan tasarruf sağlar

Yemek fişleri ya da faturalarının her gün sisteme girilerek ön muhasebe programına işlenmesi gerekir. Ancak yemek kartı sistemi sayesinde ilgili ay içerisindeki tüm yemek harcamalarını tek tuşla e-fatura olarak çıkarabilir ve kolayca muhasebeleştirebilirsiniz. Bu da işletmedeki iş yükünün ciddi oranda azalmasına ve zaman kayıplarının önüne geçilmesine yardımcı olur.

Ayrıca yemek kartları size harcama kontrolü yapabileceğiniz, tüm detayları görüntüleyebileceğiniz, raporlama çıkarabileceğiniz, bakiye yükleyebileceğiniz ve faturaları inceleyebileceğiniz düzenli bir otomasyon sistemi sağlar. 

3- VERİMLİLİK SAĞLAYIP TASARRUF EDİN

Yemek kartı çalışan verimliliğini arttırmaya yardımcı olur

Yemek kartları yalnızca vergi, gider, muhasebe ya da otomasyon kolaylığı sağlamaz. Tüm bunların yanı sıra bir de çalışan motivasyonunu artırmaya yardımcı olur. Nasıl mı?

Çalışanların öğle yemeklerinde seçme özgürlüğü olmadığı ve zorunda bırakıldığı her durum memnuniyetsizlik duygusunu öne çıkarır. Tek tip bir yemek düzeni ile bütün çalışanlarınıza hitap edebilmeniz ve onları memnun edebilmeniz de imkansızdır ve çalışanlarınızdaki bu memnuniyetsizlik günün sonunda işlerine de yansır.

Oysa yemek kartları çalışanlarınıza seçim özgürlüğü sunar. Üstelik sadece öğle yemeklerinde yiyeceği yemeği seçme özgürlüğü değil, kartını anlaşmalı marketlerde kullanabilme özgürlüğü de sunar. Dışarıdan yemek yemeyen bir çalışanınız yemek bakiyesi ile market alışverişi yaparak kendi öğle yemeğini hazırlayıp getirebilir ya da her gün aynı şeyleri yemekten sıkılan bir çalışan, çeşitli yemek platformlarından dilediği yemeğin siparişini vererek kendini ödüllendirebilir.

Bırakın çalışanlarınız nerede ne yiyeceklerine ya da yemek kartı ile hangi marketten alışveriş yapmak istediklerine kendileri karar versin. Çünkü günün sonunda duyacakları memnuniyet hissi, verimliliklerini pozitif yönde etkileyecek ve iş performanslarını yükselecektir.

Ticket Restaurant Yemek Kartının İşletmenize Sunduğu Hizmetler

Ticket Restaurant Edenred, dünyada yemek kartı sektörünün yaratıcısı ve öncüsü olarak bir lider konumundadır. Hem şirket sahipleri hem çalışanlar hem de üye işyerleri ile kocaman bir aile olan Ticket Restaurant Edenred’in sunduğu yemek kartı avantajlarına da hızlıca göz atalım.

Ticket Restaurant Yemek Kartı

Yemek kartlarının avantajlarından ve işverene kazandırdıklarından aslında yukarıda detaylı şekilde bahsettik. Vergi avantajı, gider muafiyeti, çalışan memnuniyeti, operasyonel kolaylık ve otomasyon sistemi. Şimdi biraz da bu avantajlara ek olarak Ticket Restaurant Edenred kart özelinde hangi hizmetlerden yararlanacağınıza değinerek detaylara inelim:

 • Vergi konusunda Ticket Restaurant yemek kartı özelinde, çalışan başına yılda 20.000 TL’ye varan vergi istisnasından yararlanırsınız. Bu da Ticket Restaurant kart ile neredeyse yemek gideri kadar tasarruf edeceğiniz anlamına gelir.
 • Ticket Restaurant sayesinde yüzlerce fatura ile tek tek uğraşmak zorunda kalmazsınız. Sadece tek bir fatura ile hem zamandan tasarruf edersiniz hem de daha az gelir vergisi ödersiniz ve KDV indiriminden yararlanırsınız..
 • Ticket Restaurant yemek kartı Türkiye’nin hemen her yerinde hizmet veren, 60.000’i aşkın üye restoran, kafe ve markette kullanım özgürlüğü sunan oldukça avantajlı bir karttır. Bu avantajları işletmenize entegre etmek size her anlamda daha büyük bir katkı sağlayacaktır.
 • Ticket Restaurant kartın mobil temassız ödeme, QR kod ve NFC tabanlı EdenredPay sistemleri bulunmaktadır. Böylece çalışanlarınız cep telefonlarıyla hızlı, güvenli ve hijyenik şekilde ödeme yapabilirler. Kart kayıpları, kartı bulamama ya da kartı taşıma zorunluluğu bu sistemler sayesinde ortadan kalkar.
 • Ticket yemek kartını kullanarak Red Club Business platformu ile pek çok farklı gider kalemlerinde de indirim kazanırsınız. Örneğin; kargo, araç takibi, araç kiralama, yakıt, telefon ve şirket temizliği gibi birçok işletme giderini, Red Club Business kampanyaları kapsamında indirimlerden faydalanarak piyasa değerinin çok daha altında elde edebilir, şirketinizin diğer giderlerinde de tasarruf sağlarsınız.

Red Club Business’ın sunduğu şirketinize özel tüm kampanya ve indirimleri incelemek için hemen tıklayın!

 • Red Club kampanyaları ile çalışanlarınıza kuru temizlemeden hediyelik eşya alımına, eğlenceden spora, eğitimden internet aboneliğine ve zicir restoran kampanyalarına kadar pek çok seçkin markada  piyasa fiyatının çok altında tasarruflu alışveriş imkanı sunarsınız.
 • Çalışanlarınıza sağlayacağınız bir diğer fayda ise Ticket Restaurant kartın sunduğu ‘Dolu Dolu indirim kampanyalarıdır. Çalışanlarınız bu kampanyaları takip ederek binlerce üye restorandan beklemeden, puna biriktirmeden anında indirim alır. Bu da çalışanlarınızın sizin yüklediğiniz günlük yemek bedeli tutarını normalden ortalama 2 gün kadar daha fazla harcayabilmelerini sağlar. Ne de olsa mutlu çalışan yüksek performans demektir.
 • Ticket yemek kartı dijitalleşen çağa ayak uyduran ve bu bağlamda dijitalleşen, yenilikleri ilke edinen ve pek çok yeniliğin de öncüsü olan bir karttır. Buna bağlı hem müşterisi olan şirketlere hem de kullanıcısı olan çalışanlara yönelik, online şekilde 7/24 kartınızla alakalı tüm işlemlerin kolayca gerçekleştirilebildiği 2 platformu mevcuttur.
  • Bunlardan ilki şirketlerin bir müşteri hizmetleri temsilcisine ihtiyaç duymadan aşağıdaki işlemleri yapabilecekleri Ticket Online platformu:
   • Yeni kart siparişi (Dijital Kart da buna dahil) ve teslim aldıkları kartlar için teslimat onayı verilmesi,
   • Mevcut yemek kartlarına bakiye yüklenmesi ve kartlar arası bakiye transferi yapılması,
   • Yeni kart siparişlerinin ve mevcut kartlara kredi yüklemelerinin tutarının, sipariş verilen tarihin, sipariş durumunun, siparişi oluşturan kişi bilgilerinin ve siparişlerin son durum bilgisinin takip edilmesi,
   • Firmaya ait faturaların detaylarının incelenip ödeme bilgilerinin kontrol edilmesi,
   • Henüz işleme alınmamış işlemlerin iptali, kayıp ya da çalıntı kartların anında iptal ya da bloke edilmesi,
   • Ve firmaya ait kayıtlı bilgilerin güncellenmesi.
  • İkincisi ise kart kullanıcılarının aşağıdaki işlemleri cep telefonlarından yürütüp, takip edebileceği MyEdenred mobil uygulaması:
   • Bakiyenin ve harcama hareketlerinin anlık kontrol edilebilmesi,
   • En yakın restoran, kafe ve marketler ile bu noktalara giden en kısa yolun görüntülenmesi,
   • Kartın kaybolması durumunda geçici olarak bloke edilebilmesi,
   • Cep telefonu ile hızlı, güvenli ve hijyenik ödeme yapılabilmesi (QR kod ve NFC teknolojili EdenredPay)
   • Dolu Dolu indirimleri ve Red Club kampanyalarının takip edilmesi ve Dolu Dolu indirimlerinden sağlanan kazancın görüntülenmesi.

 

Yemek kartları işletmeniz için hem maddi hem de manevi pek çok kazanç sağlar. 35.000 kurumsal müşteriye hizmet vererek, Türkiye’nin en çok tercih edilen yemek kartı olan Edenred Ticket Restaurant kartın avantajlarından yararlanmak ve işletmenize stratejik bir kazanç sağlamak için hemen Ticket Restaurant Edenred’e başvuru yapın!

Üstelik Edenred’in Ticket Restaurant yemek kartının yanı sıra şirket araçlarına akaryakıt çözümleri sunduğu ve araç takip sistemi oluşturduğu Ticket Car, çalışanları ödüllendirme ya da iş ortaklarına hediye gönderme seçeneklerini sunan Ticket Compliments kartları bulunur.

Siz de vakit kaybetmeden Edenred ailesine katılın ve kazananlar dünyasına adınızı yazdırın!

Predefined Presets