Yılbaşı Yaklaşırken Kurumsal Hediyeniz Hazır mı?
ŞİRKET BÜYÜTME

Yılbaşı Yaklaşırken Kurumsal Hediyeniz Hazır mı?

9 ARALIK 2021

Kurumsal hediyeler hem çalışanlarınızın motivasyonlarını artırmak hem aidiyetlerini güçlendirmek hem de değer gördüklerini hissettirebilmek açısından çok kıymetli birer enstrümandır. Özellikle de yılbaşı yaklaşırken içinde bulunduğumuz zorlu ekonomik şartlar içinde küçük bir hediyeden öte faydalı ve ihtiyacı karşılayan bir hediye ile ekibinizde fark yaratabilirsiniz.

Nasıl mı?

Hadi gelin beraber inceleyelim.

Öncelikle Kurumsal Hediye Nedir?

Şirketlerin; çalışanlarına veya kurumsal ilişkide bulunduğu diğer paydaşların çalışanlarına/yöneticilerine verdiği maddi değeri çok fazla olmasa dahi hediyeyi verenle alan arasındaki ilişkiyi derinleştirmeye yarayan hediyelerin tamamıdır. Yapılan araştırmalara göre tüm dünyada kurumsal hediye pazarının büyüklüğü 31,5 Milyar USD'ı geçiyor. Yani inanılmaz büyük bir pazardan ve farklı fikirlerin olduğu büyük hizmet alanından bahsediyoruz.

 

Kurumsal Hediye Neden Verilir?

Hediye kelimesinin kökeni Arapçadır ve ‘’Yola çıkmadan önce verilen bir uğurluk, armağan’’ anlamındaki kelimeden türemiştir. Yani aslında hediye beraber yola çıkan ya da beraber yolda olanların birbirilerine verdiği bir söz gibidir. Bu anlamda iyi bir kurumsal hediye firmanın yola beraber çıktığı çalışanlarını mutlu etmek, onlara verdiği değeri göstermek için yapabileceği en güzel hareketlerden biridir. Kurumsal hediye çalışana ‘’seni önemsiyorum’’ demenin en iyi yoludur.

 

Kurumsal Hediye Ne Zaman Verilebilir?

Kurumsal hediye paketleri için özel günler son derece uygundur. Personel için yılbaşı hediyesi, Kadınlar Günü, kişilerin doğum günleri, bayramlar gibi özel günler dışında; işe başlarken “aramıza hoş geldin” demek için, 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl gibi önemli mihenk taşı günlerde, çalışan çocuk sahibi olduğunda, büyük bir proje tamamlandığında ya da çok yoğun bir iş dönemini takiben kurumsal hediye son derece makbule geçecektir.

 

Çalışanlarınız için Yılbaşı Hediyesi Ne Alınır?

Kurumsal hediyeleri maalesef kimi firmalar üzerinde çok düşünmeden verdiklerinde pozitif bir etki bir yana çalışanların üzerinde negatif bir etki bırakması bile söz konusu olabilir. Çalışanlar firmalarının kendileriyle ilgileniyor, ihtiyaçlarını gözetiyor olmasını ister. Hediyeler seçilirken klişeleşmiş hediyeler yerine olabildiğince güncel çalışan ihtiyaçlarını gözetmekte fayda vardır. Yani en iyi hediye en kullanışlı olan ve ihtiyacı karşılayandır.

 

Kurumsal Hediye Kullanışlı mı Olmalı?

Personel motivasyon yöntemleri arasında 5-10-15. yıl kutlaması gibi mihenk taşı günlerde bir kalem, bir plaket gibi simgesel hediyeler daha değerli olabilir ama bunun dışındaki hediyelerin kullanışlı olması, çalışanın işine yaraması, bir ihtiyacını karşılaması çok önemlidir. Çalışanın motivasyonu, aidiyeti hediyeyi her kullandığında daha da artar.

 

Kurumsal Hediyede Logo Önemli mi?

Kurumsal hediyelerde logo kullanımı mümkün olduğunca az tutulmalıdır. Eğer bir ambalaj ya da kurumsal hediye kutusu yapılacaksa logo burada kalmalı ve çalışanın kullandığı her anda karşısına çıkmamalıdır. Ama özellikle Ticket Compliments hediye kartı bu sorunu çözebilir. Yani hem logolu bir hediye verirsiniz ama aynı zamanda kullanım değeri olan bir ürüne dönüştüğünde de sürekli karşısına logo çıkmaz. J

 

Her Çalışana Uygun Bir Hediye Vermek Mümkün mü?

Bu sorunun yanıtı aslında hem evet hem hayır…

Hayır, çünkü şirketinizde çeşitlilik fazlaysa insanların ihtiyaç ve ilgileri de oldukça değişkendir. Yaş grubuna göre hediyeler, cinsiyete göre hediyeler, ilgi alanlarına göre hediyeler değişkenlik gösterir. Bu yüzden tek bir hediye hatta birden çok hediye ile çalışanları mutlu etmek oldukça zordur.

Ve evet, teknolojik ürün hediye çeki, giyim markalarında kullanabileceği hediye kartı gibi kişinin kendi tercihlerine göre seçimler yapabileceği hediyeler hem edinmesi kolay hem de herkesi mutlu edecek hediyelerdendir.

Örneğin Ticket Compliments Kart ile giyim kuşam…

Ya da Ticket Compliments Universal hediye çeki ile tüketici elektroniği , mutfak gereçleri küçük ev aletleri , dekorasyon , kozmetik, mücevherat ve güneş gözlüğü gibi farklı hediye kategorilerini…

Ve Ticket Market Kartı ile market alışverişlerine dair hediyeleri çalışanlarınızın özgür seçimlerine göre sunabilirsiniz. Son maddede Ticket Compliments’i daha detaylı olarak da anlatacağız.

 

Kurumsal Hediye Çözümleri için Neden Ticket Compliments?

Ticket Compliments ile farklı markalarla anlaşmak, hediye temin etmek ve dağıtmak gibi operasyonel yük getiren süreçlerden ve bu süreçlerin maliyetinden kurtulursunuz.

Ticket Compliments ailesinin hediye kartları (Ticket Compliments Fashion Kart, Ticket Market Kart, CarrefourSA Kurumsal Hediye Kartı, Money Pro Kart) ve Universal Hediye Çeki ile çalışanlarınıza giyimden kozmetiğe, küçük ev aletlerinden elektroniğe, gıda alışverişinden erzak yardımına kadar onlarca seçkin markanın binlerce noktasında kendi beğeni ve ihtiyaçlarına göre alışveriş imkanı sunarsınız.

Ticket Compliments Fashion Kart, Ticket Compliments Universal Hediye Çeki ve Ticket Market Kartı ile hemen her hediye kategorisini kapsayacak bir hediye vermiş olursunuz.

Üstelik, en son yayımlanan 18.06.2020 tarih ve 2020/20 sayılı İşveren İşlemleri Genelgesininde de anlatıldığı gibi çalışanlarınıza yapacağınız ayni yardımı hediye çeki veya hediye kartı ile yaptığınız zaman bu hediyeler ücret ya da ücret niteliğinde kazanç kavramı içinde yer almazlar. Bu durumda işverenlerin sigortalılara vermiş oldukları bu çekler ve kartlar prime esas kazanç kapsamında değelendirilmezler. Yapılan bu yardımlar üzerinde SGK işveren ve işçi primi ve işsizlik fonu işveren ve işçi primi hesaplanmaz. Bu da size büyük bir vergi tasarrufu sağlar.

Siz de çalışanlarınıza Ticket Compliments Hediye Çeki almak için tıklayın.

Predefined Presets
Purchase this theme