Yeni Yıl Yaklaşırken Kurumsal Hediyeniz Hazır mı?
ŞİRKET BÜYÜTME

Yeni Yıl Yaklaşırken Kurumsal Hediyeniz Hazır mı?

Eklenme: 09.12.2021 Güncelleme: 06.12.2023
5 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Yeni Yıl Yaklaşırken Kurumsal Hediyeniz Hazır mı?
 

Kurumsal hediyeler hem çalışanlarınızın motivasyonlarını artırmak hem aidiyetlerini güçlendirmek hem de değer gördüklerini hissettirebilmek açısından çok kıymetli birer enstrümandır. Özellikle de yeni yıl yaklaşırken içinde bulunduğumuz zorlu ekonomik şartlar içinde küçük bir hediyeden öte faydalı ve ihtiyacı karşılayan bir hediye ile ekibinizde fark yaratabilirsiniz.

Nasıl mı?

Hadi gelin beraber inceleyelim.

Öncelikle Kurumsal Hediye Nedir?

Şirketlerin; çalışanlarına veya kurumsal ilişkide bulunduğu diğer paydaşların çalışanlarına/yöneticilerine verdiği maddi değeri çok fazla olmasa dahi hediyeyi verenle alan arasındaki ilişkiyi derinleştirmeye yarayan hediyelerin tamamıdır. Yapılan araştırmalara göre tüm dünyada kurumsal hediye pazarının büyüklüğü 31,5 Milyar USD'ı geçiyor. Yani inanılmaz büyük bir pazardan ve farklı fikirlerin olduğu büyük hizmet alanından bahsediyoruz.

 

Kurumsal Hediye Neden Verilir?

Hediye kelimesinin kökeni Arapçadır ve ‘’Yola çıkmadan önce verilen bir uğurluk, armağan’’ anlamındaki kelimeden türemiştir. Yani aslında hediye beraber yola çıkan ya da beraber yolda olanların birbirilerine verdiği bir söz gibidir. Bu anlamda iyi bir kurumsal hediye firmanın yola beraber çıktığı çalışanlarını mutlu etmek, onlara verdiği değeri göstermek için yapabileceği en güzel hareketlerden biridir. Kurumsal hediye çalışana ‘’seni önemsiyorum’’ demenin en iyi yoludur.

 

Kurumsal Hediye Ne Zaman Verilebilir?

Kurumsal hediye paketleri için özel günler son derece uygundur. Personel için yılbaşı hediyesi, Kadınlar Günü, kişilerin doğum günleri, bayramlar gibi özel günler dışında; işe başlarken “aramıza hoş geldin” demek için, 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl gibi önemli mihenk taşı günlerde, çalışan çocuk sahibi olduğunda, büyük bir proje tamamlandığında ya da çok yoğun bir iş dönemini takiben kurumsal hediye son derece makbule geçecektir.

 

Çalışanlarınız İçin Yılbaşı Hediyesi Ne Alınır?

Kurumsal hediyeleri maalesef kimi firmalar üzerinde çok düşünmeden verdiklerinde pozitif bir etki bir yana çalışanların üzerinde negatif bir etki bırakması bile söz konusu olabilir. Çalışanlar firmalarının kendileriyle ilgileniyor, ihtiyaçlarını gözetiyor olmasını ister. Hediyeler seçilirken klişeleşmiş hediyeler yerine olabildiğince güncel çalışan ihtiyaçlarını gözetmekte fayda vardır. Yani en iyi hediye en kullanışlı olan ve ihtiyacı karşılayandır. Ayrıca verdiğimiz hediyenin esnek kullanım imkanı sağlaması da oldukça önemlidir. Örneğin; dilediği markada, dilediği gibi bakiyesini bölerek kullanabileceği bir kurumsal hediye kartı çalışanlar için çok kullanışlı olacaktır. 

 

Kurumsal Hediye Kullanışlı mı Olmalı?

Personel motivasyon yöntemleri arasında 5-10-15. yıl kutlaması gibi mihenk taşı günlerde bir kalem, bir plaket gibi simgesel hediyeler daha değerli olabilir ama bunun yanında çalışanın ihtiyacını karşılayacak bir hediye de ona değerli hissettirecektir. Hediyelerin kullanışlı olması, çalışanın işine yaraması, bir ihtiyacını karşılaması çok önemlidir. Çalışanın motivasyonu, aidiyeti hediyeyi her kullandığında daha da artar. Verilen hediyenin devamlılığının olacağının bilinmesi de oldukça olumlu etki yaratacaktır. Örneğin çalışanınıza kurumsal bir hediye kartı verdiniz diyelim. Bu karta daha sonra da yükleme yapılabileceği, bakiyelerin biriktirilip tek seferde veya parçalı şekilde harcanabileceği bilinirse; bu esneklik motivasyonu artıracak bir etken olacaktır. Kurumsal hediye kartımız Ticket Compliments Kart, perakende devlerini bir arada bulunduran, çok geniş kullanım alanı olan, sevilen bir hediye olabilir. 

 

Kurumsal Hediyede Logo Önemli mi?

Kurumsal hediyelerde logo kullanımı mümkün olduğunca az tutulmalıdır. Eğer bir ambalaj ya da kurumsal hediye kutusu yapılacaksa logo burada kalmalı ve çalışanın kullandığı her anda karşısına çıkmamalıdır. Ama özellikle Ticket Compliments hediye kartı bu sorunu çözebilir. Yani hem logolu bir hediye verirsiniz ama aynı zamanda çalışanınız perakende devlerinden dilediğinden alışveriş yaptığında hediyesi kullanışlı bir ürüne dönüşür ve sürekli karşısına logo çıkmaz. J

 

Her Çalışana Uygun Bir Hediye Vermek Mümkün mü?

Bu sorunun yanıtı aslında hem evet hem hayır…

Hayır, çünkü şirketinizde çeşitlilik fazlaysa insanların ihtiyaç ve ilgileri de oldukça değişkendir. Yaş grubuna göre hediyeler, cinsiyete göre hediyeler, ilgi alanlarına göre hediyeler değişkenlik gösterir. Bu yüzden tek bir hediye hatta birden çok hediye ile çalışanları mutlu etmek oldukça zordur.

Bu nedenle çalışanlara giyimden elektroniğe, eğitimden seyahate, oyuncaktan kişisel bakıma ve market alışverişine birçok markada kullanabileceği, tüm seçenekleri bir arada bulunduran, esnek kullanım sağlayan bir hediye vermek ve hediyesini seçerken özgürlük sağlamak çok önemli. 

Ticket Compliments Kart ile çalışanlarınızı mutlu etmek çok kolay. Perakende devlerini bir arada bulunduran kurumsal hediye kartımız yılbaşı hediyesi için ihtiyaç karşılayacak muhteşem bir seçenek. Ticket Compliments avantajlarından yararlanmak için hemen başvurun. 

 

Kurumsal Hediye Çözümleri için Neden Ticket Compliments?

Ticket Compliments ile farklı markalarla anlaşmak, hediye temin etmek ve dağıtmak gibi operasyonel yük getiren süreçlerden ve bu süreçlerin maliyetinden kurtulursunuz.

Ticket Compliments Kart ile çalışanlarınıza giyimden kozmetiğe, küçük ev aletlerinden elektroniğe, gıda alışverişinden seyahate kadar onlarca seçkin markanın binlerce noktasında kendi beğeni ve ihtiyaçlarına göre alışveriş imkanı sunarsınız.

Üstelik, en son yayımlanan 18.06.2020 tarih ve 2020/20 sayılı İşveren İşlemleri Genelgesi'nde de anlatıldığı gibi çalışanlarınıza yapacağınız ayni yardımı hediye çeki veya hediye kartı ile yaptığınız zaman bu hediyeler ücret ya da ücret niteliğinde kazanç kavramı içinde yer almazlar. Bu durumda işverenlerin sigortalılara vermiş oldukları bu çekler ve kartlar prime esas kazanç kapsamında değelendirilmezler. Yapılan bu yardımlar üzerinde SGK işveren ve işçi primi ve işsizlik fonu işveren ve işçi primi hesaplanmaz. Bu da size büyük bir vergi tasarrufu sağlar.

Siz de çalışanlarınıza Ticket Compliments Hediye Çeki almak için tıklayın.

Predefined Presets