Kadın Girişimcilerin Faydalanabileceği Destek Programları
TEŞVİK REHBERİ

Kadın Girişimcilerin Faydalanabileceği Destek Programları

Eklenme: 11.12.2020 Güncelleme: 23.11.2022
3 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Kadın Girişimcilerin Faydalanabileceği Destek Programları
 

 

Çok sayıda kamu kurumu ve sivil toplum örgütleri tarafından kadın girişimcilere önemli kredi ile hibe destekleri sunuluyor. Bu sayede kadınların hem ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunmaları sağlanıyor hem de istihdam yaratmalarına olanak tanınıyor. Bu arada kadın girişimcilere destek 2020 yılı ile birlikte çok daha yüksek rakamlara ulaştı. Bunun nedeni ise günümüzde kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlar listesinin artık daha uzun olmasıdır. 

Yerel ya da ulusal faaliyetler ile ülke ekonomisi açısından da bir umut kaynağı olabilen kadın girişimcilere destek sunan kurum ve kuruluşları, destek programlarının neleri içerdiğini sizler için derledik. 

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 

Uzun yıllardır devletten kadın girişimcilere destek sunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu desteğin yüz güldüren girişimlere dönüştüğünü açıklamaya devam ediyor. Bakanlık, 2020 yılında 15 bin TL tutarında kredi desteği sunuyor. Üstelik kredinin geri ödemesi için 8 yıl gibi uzun bir süre sunuluyor ve ilk 2 yıl geri ödeme yapılmıyor. Kadınlar kredi desteğinden faydalanmak için kendi projeleri ile birlikte bakanlığa başvurabilir. 

 • KOSGEB

Elbette kadın girişimcilere destek veren kuruluşlar dendiğinde ilk akla gelenlerden biri de KOSGEB oluyor. Kadın girişimcilere % 80 oranında destek sağlayan kuruluşun 2020 yılı için belirlediği hibe desteği tutarının 60 bin TL olduğu açıklandı. Pek çok farklı faaliyet alanında projesini hayata geçirmek isteyen kadın girişimcilere destek şartları arasında öncelikle KOSGEB kursuna katılmak ve kursu başarı ile bitirmek var. En temel girişimcilik becerilerini öğrenen kadınlar kurs sonrasında iş hayatına ilk adımlarını KOSGEB desteği eşliğinde atabiliyor. 

 • KAGİDER 

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği de genç kadın girişimcilere destek sunan kuruluşlar listesinde mevcut. Kadının güçlenmesini hedefleyen kuruluş, pek çok farklı alanda faaliyetleri kapsayan projeleri değerlendiriyor ve kadınların özellikle teknoloji, tarım, ticaret alanlarında daha aktif olmasını amaçlıyor. Kadınlara sadece mali destek değil, projelerini sergileme ve tanıtma imkanı da sunuyor. 

 • KGF

Kredi Garanti Fonu kadın girişimcilere destek kredisi veren bankalar noktasında araştırma yapanların karşılaştığı ilk kuruluşlardan biri oluyor. KGF, TOBB, TESK, KOSGEB, kamu bankaları ve özel sermayeli bankalar ile işbirliği içerisinde olduğundan kadınların girişimcilik örneği sergilemesi için ihtiyaç duydukları kredi desteğini bankalardan almasını sağlayabiliyor. Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan kredilerin geri ödemesinin ilk 2 yıl yapılmıyor olması çok büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda kadın girişimcilere kullanılan kredilerin 5 yıl vade ile geri ödemesinin yapılması imkanı da tanınabiliyor. Üstelik bu kredi desteğinin 130 bin TL’ye kadar ulaşabildiğini de belirtelim. Faydalanılabilecek olan kredi tutarı, risk grubuna göre belirleniyor. 

Bankalardan Kadın Girişimcilere Destek!

Kadınların çalışma hayatında daha fazla rol alabilmesini hedefleyen bankalar da mevcut. Bankalar kimi zaman oldukça cazip bir geri ödeme olanı olan kredi imkanları sunarken kimi zaman da geri ödeme vadesini 96 aya kadar uzatabiliyor. Dolayısıyla kadın girişimcilere destek veren bankalar da kadınların finansman ihtiyacının uygun koşullarda karşılanmasına olanak tanıyor. 2020 yılında kadın girişimcilere kredi desteği veren bankalar listesi şöyle: 

 • Finansbank
 • Vakıfbank
 • TEB
 • İş Bankası 
 • Garanti Bankası 
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Denizbank 
 • Yapı Kredi Bankası 
 • Halkbank 

Elbette her bir banka için kadın girişimcilere destek kredisi nasıl alınır sorusunun yanıtı farklı olsa da genel olarak benzer bir prosedürle kredi başvurusu yapılması gerekiyor. Bankaların web adreslerinde konuya dair detaylı bilgiye ulaşılabilir ve başvuru koşulları da öğrenilebilir. 

 

Predefined Presets