Yakıt Tasarrufu Nedir? Nasıl Yapılır?
ŞİRKET BÜYÜTME

Yakıt Tasarrufu Nedir? Nasıl Yapılır?

Eklenme: 20.01.2022 Güncelleme: 23.11.2022
5 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Yakıt Tasarrufu Nedir? Nasıl Yapılır?
 

Yakıt Tasarrufu Nedir?

Yakıt tasarrufunu, ana hatlarıyla tanımlarsak şirket araçlarının yakıt tüketimini belli bir seviyenin altında tutarak maksimum mesafe yapmamızı sağlayacak yöntemler bütünüdür. Şirket araçlarımızda kullandığımız yakıt miktarını düşürdüğümüzde şirket bütçesine ciddi katkılar sağlarız.

Ayrıca yakıt tasarrufu yaptığımızda sadece maddi kazanç elde etmekle kalmaz aynı zamanda karbon ayak izimizi azaltarak doğayı koruyup, sürdürülebilir bir geleceğe de katkıda bulunabiliriz.

Şurası açık ki, kullandığımız yakıt ne kadar az olursa hem cebimizden çıkan para hem de atmosfere salınan zararlı gazlar o kadar azalacak.

 

Yakıt Tasarrufu Yöntemleri Nelerdir?

Peki yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Yakıt tasarrufu için yapılabilecek yöntemleri hem bireysel olarak hem şirketler için olmak üzere aşağıda listeledik. Bir göz atın deriz.

Öncelikle aracınız için yakıt tüketimi hesaplamayı öğrenmeniz gerekiyor. Aracınızı yoğun bir biçimde kullanıyorsanız hem şehir içi hem de şehir dışı için araç yakıt tüketimi konusunda kilometre başına maliyet hesaplarını detaylı şekilde yapabilmeniz gerekiyor.

 

Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Vereceğimiz formül ile aracınızın kilometre başına yakıt tüketim hesabını kolayca yapabilir, pratik bir şekilde masraf hesabınızı öğrenebilirsiniz.

Bunun için uygulamanız gereken ilk adım, aracınızın yakıt deposunu tamamen doldurmak ve ödenen bedeli not almak olacaktır. Bir sonraki adımda, arabanızı hareket ettirmeden hemen önce kilometre sayacını sıfırlamalısınız. Son olarak deponuz boşaldığında yakıt için ödediğiniz ücreti, aracınız ile kat edilen mesafeye bölmelisiniz. Bu hesaplama sonrasında çıkan sonuç ile kilometre başına tükettiğiniz yakıt tutarını elde etmiş olacaksınız. Hesaplama işlemini sık olarak tekrarlayarak, ortalama bir değer ile en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Aşağıda anlattığımız yöntemleri kullanarak km başına harcadığınız yakıt bedelini düşürebilirsiniz.

Yakıt tasarrufu için hesaplamanın öneminden kısaca bahsettik, gelelim ipuçlarına; Öncelikle sürüş tarzınızı çok fazla değiştirmeden alacağınız bazı önlemlerle büyük farklar yaratabilirsiniz. Her şeyden önce aracınızın periyodik bakımlarını ihmal etmeyin. Aracınızın yaz ve kış bakımlarını yapmak, kilometre bakımlarını yapmak hem teknik arızaları büyümeden onarmak hem de yakıt tasarrufu sağlamak açısından çok önemlidir. Yağ ve hava filtreleri temizlenmiş, motor bakımı yapılmış, yağ değişimi zamanında yapılmış bir araçla önemli miktarda yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz.

Yakıt tasarrufu için üçüncü önemli konu ise aşırı hızdır. 100 km’den sonra yakıt sarfiyatı önemli oranda artar. Bu anlamda aşırı süratten kaçınmak hem güvenliğiniz hem de yakıt sarfiyatınızın azalması açısından önemlidir.

Aracınızdaki özellikle de bagajınızdaki gereksiz ağırlıklardan kurtularak aracınızı hafifletebilir ve akaryakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 

Gelelim şirketler için yakıt tasarrufu ve takibini kolaylaştıracak yöntemlere:

-Yakıt kartı ile şirket taşıtlarınıza ait akaryakıt alımlarının kontrol ve takibini kolayca yapabilir, akaryakıt tüketim raporlarını; il, departman vb. kriterlerle detaylandırabilirsiniz. Bu sayede tüketim miktarına göre limit belirleyebilir, kullanım planlaması yapabilirsiniz.

-Araç Tanıma Sistemi ile şirket araçlarınız anlaşmalı akaryakıt istasyonlarında bulunan sistem tarafından tanınır ve o aracın kullandığı tipte yakıt alınmasını sağlar. Bu sayede, yanlış yakıt dolumu nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilmiş olur.

-Ayrıca Araç Tanıma Sistemi sayesinde farklı bir araca yakıt alınması engellenmiş olur. Eksik ve yanlıs yakıt alımının önüne geçer, belirlediginiz yakıtın satın almasını sağlarsınız.

-Yakıt kartı ile indirimli yakıt ve avantajlarından yararlanarak yakıt maliyetlerini düşürür, tüm bu yöntemlerle yüksek ölçüde yakıt tasarrufu sağlamış olursunuz.

 

 

Benzinli Araçta Yakıt Tasarrufu

-Benzinli araçta yakıt tasarrufu yapmanın en önemli kuralı aracın periyodik bakımlarının ihmal edilmemesidir.

-Farklı istasyonlardan alınan yakıtlar, motorunuzun çalışma düzenini bozarak daha çok benzin yakmasına neden olabilir. Bu nedenle hep aynı yerden yakıt almak benzin tasarrufu yapmanızı sağlar.

-Benzinli araçlarda, soğuk motor yakıt tüketimini artıran bir faktördür. Aracınızı dururken ısıtmak yerine, kalkışta yavaş sürerek motoru ısıtıp yakıt tüketimini azaltabilirsiniz.

 

Dizel Araçta Yakıt Tasarrufu

-Benzinli araçlara göre daha tasarruflu olduğu düşünülen dizel araçlarda yakıt tasarrufu için mutlaka araç çalıştığında ısınmasını beklemeniz gerekir. Aracı hareket ettirmek için motorun ısınmasını beklediğiniz takdirde çok daha az akaryakıt harcarsınız.

-Dizel araçlar benzinli araçlar kadar seri değildir bu yüzden ani kalkış ve duruşlarda gazdan ayağın hızlı çekilmesi yakıt tüketimini artırır. Daha yumuşak bir sürüş dizel araçlarda yakıt tasarrufu sağlar.

-Dizel yakıt tasarrufu sağlamak için mevsime göre lastik değişimi yapmalısınız. Lastik basınçlarına dikkat ederek, önerilen basınçta tutmalısınız.

 

Ağır Vasıtalarda Yakıt Tasarrufu

-Ağır vasıtalarla uzun yolda yakıt tasarrufu sağlamak için gaz pedalı kullanımına oldukça önem vermelisiniz. Aracınızı yavaşça hızlandırarak yakıt tüketiminizi büyük ölçüde kısabilirsiniz.

-Fazla hızdan kaçınmalısınız ve ayağınızı gaz pedalından çekerek yavaşlamak yakıt tüketiminizi düşürecektir.

 

İndirimli Akaryakıt Nasıl Alınır?

Yukarıda bahsettiğimiz tüm yakıt tasarruf yöntemlerinin yanında, akaryakıt çözümü Ticket Car Edenred ile şirketiniz akaryakıt giderlerinden tasarruf edebilir! İndirimli yakıt alıp kontrollü tüketmek için ihtiyacınıza göre şirket araçlarınıza dilerseniz halkalı sistem, dilerseniz de akaryakıt indirim kartı sistemi tanımlatabilirsiniz.

Hep aynı markadan yakıt almak da bir yol! BP, Petrol Ofisi ve Total’in EPDK’ya kayıtlı finansal aracısı olarak Ticket Car Edenred size dilediğiniz akaryakıt markası ile çalışma özgürlüğü sunuyor. Üstelik 1 tane aracınız olsa bile şirketiniz her akaryakıt alımında özel ödeme koşulları ve indirim fırsatlarından yararlanır, akaryakıt alım maliyetiniz azalır.

Araçların sahibinden, plakası ve modeline kadar tüm araç listenizi tanımlayabilir; her bir araç için gün ve harcama limiti belirleyebilirsiniz. Gün, hafta, ay ve lokasyon bazlı sınırlama koyup kötü kullanımın riskini engelleyebilirsiniz.

Ticket Car Edenred ile tüm şirket araçlarının bakım zamanlamaları, kasko yenilemeleri gibi tüm araç yönetimine ilişkin konularda otomatik uyarı hizmetinden yararlanabilirsiniz. Detaylı rapor ile şirket araçlarınızın taşıt tanıma sistemine ait tüm bilgiler hızlı bir şekilde oluşturulur ve grafiklerle desteklenen harcama raporları tarafınıza sunulur.

Ticket Car Akaryakıt Çözümleri ile artık muhasebe işleriyle daha az uğraşabilir, iş yükünden ve zamandan tasarruf edebilirsiniz! Üstelik çalışanlarınıza avans ya da kredi kartı vermek zorunda kalmazken, çalışanlarınızın da fiş toplamak ya da masraf formu doldurmalarına gerek kalmaz.

Ticket Car ile anlaşmalı istasyonlarda aracınızdan inmeden temassız ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Hızlı ve kolay ödeme süreci ile zaman tasarrufu sağlarsınız.

 

Edenred Ticket Car Akaryakıt Çözümlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Predefined Presets