Yakıt Kartı Kullanımının Şirketlere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
ŞİRKET BÜYÜTME

Araç(Taşıt) Tanıma Sistemi Nedir? Firmalar Neden Kullanmalı?

Eklenme: 20.01.2022 Güncelleme: 23.11.2022
4 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Araç(Taşıt) Tanıma Sistemi Nedir? Firmalar Neden Kullanmalı?
 

Araç(Taşıt) Tanıma Sistemi Nedir?

Araç Tanıma Sistemi (ATS), şirketlerin kendi araçlarının akaryakıt masraflarını ve tüketim süreçlerini kontrol edebilmesini sağlamak üzere geliştirilmiş suistimalleri önleyen bir yönetim sistemidir. Araç tanıma sistemini basit bir şekilde anlatmamız gerekirse, şirketlerin sahip oldukları araçlarına monte edilen bir cihaz ile sürücülerin anlaşmalı istasyonlardan indirimli ve üstelik araçtan inmeden sistemde kayıtlı araca temassız bir şekilde yakıt alabilmelerini sağlayan bir sistem olduğunu söyleyebiliriz.

 

Araç tanıma sistemi ile şirketler akaryakıt giderlerinden tasarruf sağlarken, bir yandan da teknolojiden faydalanarak yenilikçi, modern bir şirket imajına da sahip olurlar.

 

Araç Tanıma Sistemi Ne İşe Yarar?

Araç(Taşıt) Tanıma Sistemi anlaşması yapan şirketler, kendilerine özel ödeme koşulları ve indirim fırsatlarından yararlanırken akaryakıt giderlerinden de tasarruf sağlarlar.

Kontrollü akaryakıt kullanımı sağlayan bu sistem sayesinde şirket araçlarınıza harcamalar için sınırlamalar koyabilirsiniz. Örneğin haftanın hangi günleri, hangi saatler arasında, hangi bölgedeki istasyonlardan, kaç litre akaryakıt alabileceklerini belirleyebilirsiniz.

 

Araç Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Şirketinize ait aracın plakası ve kullandığı akaryakıt cinsi sisteme kaydedilir. Bu bilgileri içeren taşıt programlama ünitesi ve depo anteni aracın akaryakıt deposu girişine monte edilir. Depo anteni, taşıt programlama ünitesinin pompa tabancasında bulunan alıcıyla bilgi alışverişine girerek araç bilgilerini aktarır. Depoya yerleşen pompa ile sistem, aracı otomatik olarak tanır ve böylelikle araçlara aktarılan akaryakıt tüketim tutarı gibi tüm veriler otomatik olarak kaydedilir. Araç tanıma sistemi ile sürücü hiçbir ödeme yapmadan sisteme kaydedilen fiş sayesinde araçtan inmeden yakıt alıp zamandan tasarruf ederken, şirketler için de bu alışverişin ve harcamanın takibi çok daha kolay sağlanır.

 

Araç Tanıma Sistemi Cihaz Türleri Nelerdir?

Araç(Taşıt) tanıma sisteminin ihtiyaca yönelik farklı cihaz türleri vardır.

 

Bu cihaz türleri şu şekildedir:

Kart: Yakıt Kartı montaj gerektirmeyen taşınabilir el kitidir. Tüm araç tipleri için programlanmaya uygundur.

Akıllı Anahtarlık (AA): Araç bilgileri anahtarlığa yüklenir ve yakıt alımı sırasında anahtarlık pompa görevlisine verilerek araç sisteme tanıtılır.

Akıllı Halka (AH): Aracın pompa kapağına tek vida ile takılan bu cihazın motor ile bağlantısı olmayan yakıt dolum ünitesidir. Kullanımı kolay ve kaybolma riski olmayan bu cihaz en çok tercih edilen cihazdır.

Pasif Kit (PT): Araç bilgilerini içeren pasif kit ve ucundaki depo anteni akaryakıt deposu girişine monte edilir. Depo Anteni, Pasif Kit’in pompa tabancısında bulunan alıcı ile bilgi alışverişi yapmasını sağlar.

Taşıt Tanıma Kimlik Ünitesi (TKÜ): Motor ile bağlantı yapılarak monte edilen bu cihaz, tamamen elektronik olarak kontrol edilebilen ve kilometre ölçümü yapan bir yakıt dolumu sistemidir. Motorla olan bağlantısı nedeniyle an az tercih edilen cihazdır.

 

Araç Tanıma Sisteminin Muhasebe Kaydı

Ödeme ve muhasebe kolaylığı sunan araç tanıma sistemi ile araç sürücüsü masraf fişlerini toplamak zorunda kalmaz ve fişlerin tek tek kaydedilip muhasebe kayıtlarının tutulması gibi operasyonel yüklerden kurtulmuş olursunuz. Şirketinize ait araçlarınızın tüketim raporlarının kullanmakta olduğunuz muhasebe sistemine entegrasyonu otomatik olarak yapıldığından bu operasyon, size zaman kazandıracak ve tam kontrol sağlayacaktır. Ayrıca araç tahsis ettiğiniz çalışanlarınıza avans ya da kredi kartı vermek zorunda da kalmazsınız.

 

Araç Tanıma Sistemi Firmalara Hangi Avantajları Sunar?

Araç tanıma sisteminin firmalara sunduğu avantajları size Ticket Car Akaryakıt Çözümleri’nden örnek vererek anlatmak isteriz.

BP, Petrol Ofisi ve Total’in EPDK’ya kayıtlı finansal aracısı olarak dilediğiniz akaryakıt markası ile çalışma özgürlüğü sunan Ticket Car ile en iyi araç tanıma sistemi avantajlarına sahip olabilirsiniz!

 

BP Taşıtmatik ile indirimli yakıt fırsatından yararlanırken, akaryakıt alım takibiyle uğraşmaz, araçlarınızı 7/24 online şekilde yönetebilirsiniz.

BP Taşıtmatik ile elde edebileceğiniz avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Taşıtmatik ile aracınızın yanlış yakıt alma ihtimali ortadan kalkar ve sistem aracınıza tanımlı olan akaryakıt ürününü temin eder.

-Şirket araçlarınızın akaryakıt giderlerini eksiksiz kontrol edebilir, araçların toplam yakıt tüketimlerini hangi periyodlarda yapmış olduğunu kolayca takip edebilirsiniz.

-Araçlarınızın akaryakıt alımıyla ilgili tüm bilgiler tam ve eksiksiz rapor halinde size gönderilir ve bu sayede araçlarınızı rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

-Taşıtmatik ile sürücüye avans vermek, kredi kartı kullanmak, nakit ödeme yapmak, fatura yazdırmak, masraf fişi hazırlamak gibi ödeme şekilleriyle uğraşmanıza gerek kalmaz.

 

Petrol Ofisi AutoMatic ile elde edebileceğiniz avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

-Türkiye’nin en geniş istasyon ağından faydalanabilirsiniz.

-AutoMatic Filo Yönetim ile şirketinizin ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmış ürün ve hizmetler sayesinde filonuzu rahat bir şekilde yönetebilirsiniz.

-Yakıt kit tipi olarak tercih edeceğiniz Petrol Ofisi yakıt kart ya da halka sistem ile plakaya tanımlı güvenli kullanım sunar.

-Avans verme ve fatura toplama külfeti olmadan otomatik sistem sayesinde vakit kaybı yaşatmadan rahatlık sunar. Her ayın 15’inde ve son gününde olmak üzere ayda yalnızca 2 kez fatura keserek size gönderir.

-Araçtan inmeye gerek kalmadan gerçekleştirebilen yakıt alışverişi ile siz ya da sürücüleriniz temassız, hijyenik ve güvenli şekilde ödeme yapabilirsiniz.

 

Total Yakıtmatik ile Total istasyonlarında ödeme yapmadan, fiş veya fatura almaya gerek kalmadan yakıt alabilirsiniz.

-Akaryakıt giderlerinizin kontrolünü kolayca sağlar, zaman ve paradan tasarruf edersiniz. Şirket araçlarınızın yakıt yönetimini kolayca yaparsınız.

-Şirket araçlarınızın yakıt alım bilgilerine veya tüketim bilgilerine online portal üzerinden ulaşabilir ve bunları raporlayabilirsiniz. Araçlarınızı yakıt harcaması bazında limitlendirip harcamaları kontrol altına alabilir, suistimallerin önüne geçebilirsiniz.

-Akaryakıt alımlarınız için size ayda 3 fatura gönderilir. Fatura raporlarında araçlarınıza hangi istasyondan, ne zaman, ne kadarlık akaryakıt alındığı bilgisine ulaşabilirsiniz. Doğru akaryakıtın doğru araç deposuna dolduğundan emin olursunuz.

-Her bir akaryakıt alımı sonrasında ödeme ve fatura için beklemeyi ortadan kaldırır, araçtan inmeden hızla alımı gerçekleştirirsiniz.

 

Edenred Ticket Car Akaryakıt çözümlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

Predefined Presets