Ramazan Ayında Çalışanlara Verilebilecek Hediyeler Nelerdir?
İNSAN KAYNAKLARI

Ramazan Ayında Çalışanlara Verilebilecek Hediyeler Nelerdir?

Eklenme: 29.03.2023 Güncelleme: 02.10.2023
9 dakika okuma süresi
Ana sayfa > Blog > Ramazan Ayında Çalışanlara Verilebilecek Hediyeler Nelerdir?
 

Ramazan ayının manevi iklimi, kültürümüzdeki yeri ve heyecanı bambaşka. Dayanışma bilincinin, birlik ve beraberlik duygusunun arttığı bu dönemde şirketler de çalışanlarına Ramazan yardımı yapmak için kendi bünyesinde birtakım hazırlıklar yapıyor.

Ramazan ayı kuşkusuz çalışanlar için de yılın en önemli ve özel zamanlarından. Bunu bilen işverenler bu dönemde çalışanlarına desteklerini ayni ya da nakdi yardımlar yaparak gösteriyor. Ramazan yardımı denildiğinde ilk akla gelen her ne kadar Ramazan kolisi olsa da iş hayatında bu kutsal ayın ruhunu yaşamanın ve yaşatmanın çeşitli yolları bulunuyor. 
 

Ramazan yardımlarında ticket hediye kartı kullanmanın avantajları

Şirketler, çalışanları için Ramazan ayında yapacakları yardımları hem uygun maliyetle hem de daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilmek için alternatif çözümlere başvuruyor. Bunların başında ise hediye kartı geliyor. Özellikle son yıllarda çalışanların ihtiyaçlarına cevap vermenin en iyi yolu olarak görülen hediye kartlarının işverenler tarafından epey rağbet gördüğünü ve giderek yaygınlaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Ticket Compliments size her ihtiyaca yönelik alternatifler sunuyor. Dünyada ve Türkiye'de yemek kartı sektörünün öncüsü ve lideri Edenred’in kurumsal teşvik ve ödüllendirme çözümlerinden biri olan Ticket Compliments’ın market kartları ve onlarca seçkin markada geçerli hediye kartı ile çalışanlarınıza Ramazan ayında da yanlarında olduğunuzu gösterebilir, verimliliklerinin artmasını sağlayabilirsiniz. 

Ticket Compliments’ın market kartları ve hediye kartıyla;

  • Ramazan kolilerinin tedarik edilmesi, lojistiği, depolanması veya dağıtımı gibi operasyonel iş yükü ve ekstra maliyet gerektiren süreçlerden kurutulur, zamandan tasarruf edersiniz. 
  • Ramazan kolilerinde, paketleme sürecinde ortaya çıkan kağıt israfının önüne geçersiniz.
  • Çalışan sayınızın az ya da çok olması fark etmeksizin her bir çalışanınız için yaptığınız yardım giderlerinde SGK işçi ve işveren primlerinden istisna olarak vergi indiriminden yararlanır Ramazan kolisi hazırlamanın getirdiği ek maliyetlerden de kurtularak %45’e varan bir maliye avantajı elde edersiniz.
  • Çalışanlarınızı Ramazan kolisindeki ürünlerle kısıtlamaz, onlara ürün çeşitliliği ve ihtiyaçlarına göre alışveriş imkanı sunarsınız.
  • Gıda veya erzak yardımlarında tek fatura kolaylığından faydalanırsınız.
  • İster dijital kod ister fiziksel kartlar ile A101, CarrefourSA ve Migros’lardan, bu marketlerin online alışveriş sitelerinden alışveriş seçimini çalışanlarınıza bırakır, ihtiyaçlarına doğrudan ulaşmalarını sağlarsınız.
  • Yine ister dijital kod ister fiziksel kart olarak tercih edebileceğiniz Ticket Market Kart ile Türkiye çapında 6.500’ü aşkın üye markette kendi ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapabilmelerini sağlarsınız.
  • Ticket Compliments Kart sayesinde tek bir dijital kod ya da fiziksel kart ile çalışanlarınızın Boyner, DeFacto, Ayakkabı Dünyası, Mavi, Altınyıldız, Divarese, Gencallar, Hotiç, Korayspor, Mudo, Network, Sarar gibi onlarca seçkin giyim ve ayakkabı markasında; bunun yanı sıra tüketici elektroniği ya da küçük ev aletleri için Teknosa’da, oyuncak alışverişi için Toyzz Shop’ta alışveriş imkanı tanırken, bütün bunlara ek olara Migros ve CarrefourSA’dan, hatta Hepsiburada’dan,Hepsiburada satıcılı, gıda dahil birçok ürün için market alışverişi yapmalarına olanak tanırsınız. Böylece Ramazan ayında onlara gıdanın yanı sıra giyim ve farklı alanlarda da destekte bulunabilirsiniz.
  • Ticket Compliments’ın market kartları ve hediye kartı ile çalışanlarınıza; kendilerinin, çocuklarının ya da evlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri milyonlarca ürün arasından gönüllerince alışveriş yapma imkanı sağlarsınız.  
  • Çalışanlarınız kendi ihtiyaçlarına göre alışveriş yaparken siz de sağladığınız motivasyon artışı ve verimlilik ile kazanırsınız.

 

Yemek kartına Ramazan yardımı eklenmesi

Çalışanlarının öğle yemeği ihtiyacını yemek kartı ile karşılayan şirketler Ramazan ayında oruç tutsun veya tutmasın herkese aynı yemek bedelini eşit olarak yansıtmaya devam ediyor. Edenred ailesinin şirketlere sunduğu bir diğer çözümü Ticket Restaurant Yemek Kartı, çalışanların yalnızca yemek ihtiyacını karşılamakla kalmıyor; Türkiye çapında 6.500’ü aşkın üye markette de özgürce kullanım imkanı da sunuyor. Çalışanlar Ramazan ayında yemek kartlarındaki bakiyeyi market veya online market harcamalarında da rahatça kullanabiliyor. Özellikle iftar ve sahur alışverişlerini yemek kartlarıyla yapmaları hem bütçelerine katkı sağlıyor hem de içeriği önceden belirlenmiş Ramazan kolisindense seçimlerinde çok daha özgür olmalarına olanak tanıyor.

Ticket Restaurant Yemek Kartı, 60.000’i aşkın restoran ve kafenin haricinde; Mopaş, İstegelsin, Kim Market, Peynirci Baba, MealBox, Nadide Kasap, Mus-Ko, Sepetleyin.com, 10dan Gelsin, Hasat Sepeti, Gateplus, Rofoods, Yöreden Mutfağa, Zongo, Delopi, Cold Fusion, Enavm gibi pek çok alışveriş platformunda online alışverişlerde kullanılabiliyor. Ayrıca üye restoranların paket servis ve gel-al servisleri ile Getir ve Yemek Sepeti’ndeki üye restoranlarda da geçerli.

Ramazan ayında çalışanlarınıza yapacağınız gıda veya erzak yardımlarında Ticket Compliments ürünlerinden de (Ticket Compliments Kart, Money Pro Kart, CarrefourSA Kurumsal Hediye Kartı, A101 Kart, Ticket Market Kartı, Hepsiburada Hediye Kartı) dilediğinizi tercih ederek çalışanlarınıza istedikleri gibi alışveriş yapma imkanı tanıyabilirsiniz. Bu sayede tek tek ürün seçmenin ve bu ürünleri çalışanlarınıza ulaştırmanın operasyonel ve mali yükünden de kurtulursunuz.

 

Ramazan kolisi yardımı

Erzak kolisi veya kumanya paketi olarak da bilinen Ramazan kolisi temel gıda gereksinimlerinin kombinasyonundan oluşuyor. İçerisinde standart olarak; kuru bakliyat, pirinç, bulgur, makarna, salça, un, yağ, çay, şeker ve tuz gibi çeşitli gıda ürünlerinin yer aldığı Ramazan kolisinin içeriği çalışanın ihtiyaçlarını her zaman karşılamayabiliyor. Bu özel ayda çalışanlara verilebilecek en anlamlı destek gerçek ihtiyaçları karşılayan yardımlar. Bu nedenle Ramazan’ın ruhunu yaşatmak, çalışanlarının iftar ve sahur sofralarına destek olmak isteyen şirketler tarafından Ramazan kolisi yerine yukarıda bahsettiğimiz Ticket Compliments ürün ailesinin kurumsal hediye ya da market kartları tercih ediliyor. İşverenler, bu kurumsal kartlar sayesinde Ramazan kolisi hazırlatmanın ilk anda görülmeyen operasyonel ve muhasebesel maliyetlerinden kurtulup SGK işçi ve işveren primlerinden de istisna tutularak %45’e varan bir maliyet tasarrufu elde ediyor.

Ayrıca Ramazan kolisi yardımı yapmak istediğinizde çalışanlarınızın bu paketleri evlerine götüreceklerini de unutmamalısınız. Ramazan kolisi, taşıma sırasında riskleri de beraberinde getiriyor. Ramazan yardımlarınızı Ticket Compliments hediye kartlarıyla yaparak bu gibi sorunlarla karşılaşmadan çalışanlarınızın ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap verebilirsiniz. 
 

Ramazan kolisi bordroya girer mi?

Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu’na göre çalışana verilen Ramazan yardımlarının bedelleri net ücret kapsamına giriyor. Ramazan kolisi veya erzak yardımı gibi her türden menfaatin bordroya yansıtılması, dolayısıyla vergisinin de ödenmesi gerekiyor. Aksi halde şirketler para cezası gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Ramazan kolisi yardımı hem muhasebesel hem de operasyonel anlamda ekstra iş yükü yarattığından hediye kartlarına kıyasla çalışanların ihtiyaçlarını karşılamada pek de etkin bir çözüm olamayabiliyor. Örneğin, depolama sürecinde paketlerdeki raf ömrü kısa olan ürünlerde bozulma gibi problemler meydana gelebiliyor ya da kolilerden eksik ürün çıkabiliyor. Bu sebeple çalışanlarınıza Ramazan yardımı olarak Ticket Compliments’ın market kartlarından hediye ederek bu tür riskleri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Şunu da eklemek isteriz; aslında bir şirketin normal zamanlarda yapmış olduğu yardımlar ile Ramazan ayında yapılan yardımların vergi kanununa göre bir farklılığı bulunmuyor. Ancak şirketler tarafından çalışanlara ayni ya da nakdi olarak sağlanan menfaatler Gelir Vergisi Kanunu’nda istisna olarak belirtilmemiş ise mutlaka vergilendirilmesi gerekiyor. Kısacası, şirketlerin çalışanlarına dağıttığı Ramazan kolisi ayni ücret olarak değerlendiriliyor. 

 

Nakit yardımı

Şirketler Ramazan ayında çalışanlarına, maaşlarına ek olarak fazladan nakit yardımı yapabiliyor. Çalışanlar da yapılan bu yardımı gıda, giyim ya da diğer ihtiyaçlarını karşılamak üzere diledikleri gibi kullanabiliyor. 
Ramazan ayında nakit yardımında bulunmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunuyor. Bunlardan da kısaca bahsetmemiz gerekirse;
Çalışanlara Ramazan ayında nakit olarak yapılan yardımlar hem sigorta primine hem gelir vergisine hem de damga vergisine tabi olur.
Ramazan yardımı için yapılan nakit ödeme amacı dışında kullanılabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak çalışanlarınıza nakit yardımı yerine; ister dijital kod ister fiziksel kart olarak; market, giyim, ayakkabı, aksesuar, elektronik ve daha pek çok kategoride özgürce harcama yapabilecekleri Ticket Compliments Kart  ya da 81 ilde binlerce yerel market zincirinde geçerli Ticket Market Kartı; tüm Migros, Macrocenter, Migros Jet, 5M Migros marketlerinde ve Migros Sanal Market’te geçerli Money Pro Kart, Türkiye çapında 800’den fazla CarrefourSA markette, www.carrefoursa.com’da ve mobil uygulamada geçerli CarrefourSA Kurumsal Hediye Kartı, milyonlarca ürün seçeneği ile Hepsiburada Hediye Kartı ve 81 ilin her ilçesindeki 12.000’den fazla A101 Market’te ve www.a101.com.tr’de geçerli A101 Kart vererek operasyonel iş yükünüzü azaltır, vergi avantajı sağlar ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edersiniz.

Ticket Compliments avantajlarından yararlanmak için başvurularınızı web sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

Giysi yardımı

En az gıda kadar giyim de temel bir ihtiyaç olduğundan Ramazan ayında şirketlerin verdikleri hediyeler arasında giysi yardımı da yer alıyor. Ramazan ayının bitimiyle bayramın başlayacak olması bu desteği daha da önemli kılıyor. Çalışanın kendisi, eşi ve çocukları başta olmak üzere diğer aile üyelerinin kıyafet ihtiyaçlarının karşılanması bayram coşkusunu artırırken işveren ile çalışan arasındaki bağı da güçlendiriyor.

Her şeyde olduğu gibi giysi yardımı yapmanın da bazı dezavantajları bulunuyor. Ramazan ayında giysi yardımı yapmayı planlıyorsanız, bunun getireceği ekstra masrafları ve operasyonel zorlukları da hesaba katmanız gerekiyor. Örneğin her çalışanın ihtiyacına, zevkine veya bedenine uygun giysiyi seçmek zor olabildiği gibi; tedarikçi seçimi, satın alma ve lojistik giderler de göz ardı etmemeniz gerekenlerden. 

Oysa Ticket Compliments Kart sayesinde tek bir dijital kod ya da fiziksel kart ile çalışanlarınızın Boyner, DeFacto, Ayakkabı Dünyası, Mavi, Altınyıldız, Divarese, Gencallar, Hotiç, Korayspor, Mudo, Network, Sarar gibi onlarca seçkin giyim ve ayakkabı markasından kendilerinin ya da çocuklarının ihtiyaçlarına göre alışveriş yapmasına olanak tanırsınız. Böylece tedarik süreci maliyetlerinden kurtulduğunuz gibi SGK işçi ve işveren primlerinden de istisna tutularak %45’e varan maliyet avantajı sağlarsınız.

Ticket Compliments’ın avantajlarından yararlanmak isterseniz başvurunuzu web sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

 

Ramazan yardımı ne zaman yapılır?

Ticket Compliments’ın operasyonel ve muhasebesel avantajları ile henüz tanışmamış firmaların Ramazan yardımı hazırlığına aylar öncesinden başlaması gerekiyor çünkü Ramazan kolisinin içeriğinin belirlenmesi, tedarikçinin bulunması, ürünlerin paketlenmesi, şirkete nakliyesi ve personele dağıtımı gibi operasyonel süreçleri yönetebilmek oldukça fazla zaman kaybına yol açıyor. Üstelik Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte koli için kullanılacak malzemelerin fiyatlarının artacağını da unutmamak gerekiyor. Ancak Ramazan gıda yardımını çalışanlarına Ticket Compliments market kartları ile yapan şirketler tüm bu süreçler ile vakit kaybetmiyor, geç kalma gibi bir sorunla karşılaşmadan çalışanlarına Ramazan ayı içerisinde bile yardımlarını hızlıca ulaştırabiliyor. Kartlarındaki bakiyeyi kendi ihtiyaçlarına göre özgürce harcama fırsatı bulan çalışanlar ise kolilerin içinde bozulan ürün ya da kırılan kavanoz vb. sorunlar ile karşılaşmıyor.

Eğer ayni yardım yerine nakdi yardım yapılacaksa bu, çalışanın maaşına ek olarak Ramazan ayı içerisinde de yapılabiliyor.

 

Hangi Ramazan yardımını seçmeliyim?

Ramazan ayında çalışanların beklentileri çoğunlukla gıda ve giyim yardımı oluyor.  Karar vermeden önce yukarıda da değindiğimiz gibi yöntemlerin her birinin avantaj ve dezavantajlarını tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Ticket Compliments hediye kartını tercih etmeniz durumunda ise çalışanlarınız için hem gıda hem de giyim yardımını tek seferde yapabilir; koliler hazırlatmak, farklı tedarikçilerle anlaşmak, değişken fiyatları takip etmek veya nakliye işlemleri gibi zahmetli süreçlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Aynı şekilde Ticket Market Kart, A101 Kart, CarrefourSA Kurumsal Hediye Kartı, Money Pro Kart gibi market kartları ile de tüm bu vakit ve nakit kaybettiren süreçleri bertaraf edebilirsiniz.

Bu sene 23 Mart-21 Nisan tarihlerine denk gelen Ramazan ayında çalışanlarınızı mutlu etmek için şirket bütçesinden kâr ettiren ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebildiğiniz Ticket Compliments hediye kartı ya da Ticket Market Kart, A101 Kart, CarrefourSA Kurumsal Hediye Kartı, Money Pro Kart başvurularınızı buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Predefined Presets